
WEBCAM 1080P PRO WITH BUILT IN MIC
WEBCAM 1080P PRO WITH BUILT IN MIC
Key Features
- 1080P HD video quality
- True Colour image, auto exposure, auto white balance and 30FPS frame rate
- 4-layer of glass lens for durability and precision
- Up and down 120 degrees rotation
- 5 ft USB 2.0 connection
- Supports Windows 2000/ XP/ win7/ win10/ Vista 32bit/ MAC/ Android TV
- Supports conferencing software Netmeeting/ MSN/ Yahoo/ Skype/ Microsoft Lync 2013/Cisco Jabber/ WebEX
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4XEM's series of webcams are designed to boost video quality and increase the overall experience of video calls. 4XEM's 1080P Mega Pixel Webcam offers high quality video by utilizing auto exposure, white balancing, true colour imaging and frame rates up to 30FPS. Aided by a 4-layer glass coated lens, the video quality resists distortion and gives high-precision picture. Compatible with a variety of video conference applications and computer/monitor models this webcam will upgrade your business meetings, and video calls.
Problem it solves: Offering 1080p HD, 30FPS resolution improve the video quality of your video calls, either personal or business. 4-layer glass coated lens offers resistance to distortion and offers great durability to the quality of the images.
Tech Specs
| Depth | 2.3" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Height | 2.3" |
| Brand Name | 4XEM |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | 1080P 3MP Mega Pixel Webcam |
| Product Type | Webcam |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
Show all 21 specsShow fewer
| Device Supported | Monitor |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>1080P 3MP Mega Pixel Webcam</li> <li>Quick Guide</li> </ul> |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 3 Megapixel |
| Weight (Approximate) | 4.30 oz |
| Manufacturer Part Number | 4XWEBCAM1080P |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WEBCAM from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






