
THINKBOOK 2IN1 G5 IAU ULTRA 5 UPTO 3.8G 16GB 512GB SSD 14IN TOUCH
THINKBOOK 2IN1 G5 IAU ULTRA 5 UPTO 3.8G 16GB 512GB SSD 14IN TOUCH
Key Features
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 5 processor enhances multitasking, media creation, and AI-powered collaboration tools
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ThinkBook Series | Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish.
Tech Specs
| Chipset | Intel |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Drive Type | SSD |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkBook |
| Product Name | ThinkBook 14 2-in-1 G5 IAU |
Show all 45 specsShow fewer
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Luna Gray |
| Product Model | 21SQ0000US |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | ThinkBook 14 G5 IAU |
| Product Series | 14 G5 IAU |
| Number of Cells | 4-cell |
| Processor Model | 225U |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ThinkBook 14 2-in-1 G5 IAU</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Adapter</li></ul> |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | 21SQ0000US |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Platform | Windows |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Depot</p> |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TAB-PC from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands


THINKBOOK 2IN1 G5 IAU ULTRA 7 4.2G 16GB 512GB SSD 14IN TOUCH
MICROSOFT SURFACE 23W USB-C PSU CHARGER ADAPTER UNIVERSAL
CTO IDS UMA I3-1210U 8GB X360 11 G10BNBPC
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



