
TB330XU TAB 8G+128GLG-US-CML
TB330XU TAB 8G+128GLG-US-CML
Key Features
- Cortex A75 processor provides maximum productivity and responsive performance for a seamless tablet experience
- 8 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- 11" screen and 1920 x 1200 resolution enable smooth visuals, easy reading, and an overall great user experience
- Tablet offers lightweight portability and intuitive touch interface, perfect for browsing, streaming, reading & everyday mobile tasks
- 10 Hours battery delivers extended power so you can work, stream, and browse longer without frequent charging
- Android 13 introduces a secure photo picker, allowing apps to access selected media without exposing the full tablet library
- Dual-core (2 Core) processor ensures fast app launches and smooth multitasking for an efficient tablet experience
- WUXGA screen mode provides s stunning display for and great viewing experience
- The 2 GHz processor with 8 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- LCD display provides bright visuals with high peak intensity for clear, reliable image quality and consistent performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Up to Speed
Give the gift of superior performance with the Lenovo Tab K11 LTE tablet's MediaTek G88 octa-core processor. Designed for curious and fast-paced minds, this device exceeds expectations with smooth gaming, seamless multitasking, and fluid streaming with plenty of memory and storage.
Safe, Secured, & up to Date
You don't have to worry about privacy with the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Enhance digital security with the Privacy Dashboard, featuring camera and microphone indicators. Easily manage privacy permissions and stay informed when the devices are active for a greater peace of mind. Plus, you'll enjoy Android 14 and Android 15 OS upgrades, along with security patches until January 2028.
Seamless Collaboration
Supercharge collaboration by integrating your PC with the Tab K11 LTE tablet via Lenovo Freestyle. Turn your tablet into an external wireless monitor with the Tab K11 LTE becoming a second screen or writing pad*. Plus, Lenovo Freestyle enables file transfers between tablet and Windows PC.
Work Smarter: Write, Create, Explore
Unlock smarter learning for young minds on the Tab K11 LTE tablet with the optional Lenovo Tab Pen Plus (sold separately). Featuring 4,096 pressure sensitivity levels, tilt support, and a long-lasting replaceable battery, it's easy to take notes, doodle, and more. Apps like Nebo, MyScript®Calculator 2, and WPS offer tons of possibilities.
All-day Power
All-day fun awaits with the long-lasting battery of the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Focus on me-time while your little one enjoys uninterrupted tablet entertainment with up to 10 hours of video playback.
Search what you see with Google Lens
Google Lens lets you search what you see, get stuff done faster, and interact with the world around you. Translate text, get help with homework, or quickly identify products, plants, and places.
Enhanced productivity through cameras
The Lenovo Tab K11 LTE tablet's camera makes document capturing a breeze thanks to the smart scanner, which instantly converts and rectifies pictures into PDF documents in just a few clicks.
Immersive reading
Dive into the story on the Tab K11 LTE tablet with Lenovo's Immersive Reading Mode featuring ambient music. Emulating a book's color matrix with chromatic and mono modes, Immersive Reading gives you a welcome break from intensive reading. Plus, with a TÜV eye care-certified display, reading can continue for hours while safeguarding the eyes.
Accelerated Productivity
With the Lenovo Tab K11 LTE, you can do more in less time. Split screens side by side and multi-windows allow work to become seamless and engaging.
Style meets durability
The Lenovo Tab K11 LTE tablet features an upscale, durable design, with a sleek dual-tone look. Boasting water and dust-resistant properties, this tablet is built to survive. Its thin and lightweight structure ensures easy portability, while adding a touch of upscale aesthetic.
Vivid play
Unlock a world of cinematic brilliance on the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Discover ultra-crisp streaming on an 11" display, and with quad speakers optimized by Dolby Atmos, you can explore immersive audio, ideal for video conferencing and presentations.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.5" |
| Width | 10" |
| Height | 0.3" |
| Chipset | MediaTek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Features | Water Resistant |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 400 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Rear Camera | Yes |
Show all 78 specsShow fewer
| Screen Mode | WUXGA |
|---|---|
| Screen Size | 11" |
| Sensor Type | Proximity Sensor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Gray |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Line | Tab K11 |
| Product Name | Tab K11 TB330XU Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Release Year | 2024 |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Product Color | Luna Gray |
| Product Model | TB330XU |
| TAA Compliant | No |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Type | Cortex A75 |
| Product Family | Tab K11 |
| WWAN Supported | Yes |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Android 13 |
| Package Contents | <ul><li> Tab K11 TB330XU Tablet</li><li> USB-A to C 2.0 Charging Cable</li><li> 5V/2A Charging Adapter</li><li> Quick Start Guide</li><li> Sim Tray Pin</li></ul> |
| Service Provider | Unlocked |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C® 2.0 (support data transfer and charging) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Charging Interface | USB Type C |
| SIM Size Supported | Nano |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| Cellular Generation | 4G |
| Display Screen Type | LCD |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Weight (Approximate) | 1.03 lb |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | ZADG0016US |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Near Field Communication | No |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operating System Platform | Android |
| Cellular Network Supported | GSM 1800 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Upgradable Operating System | Android 15 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 15 W |
| Minimum Power Supply Wattage | 10 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Mail-in</p> |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi + Cellular |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSDPA |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABSYS from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands


TB330FU TAB 4G+64GLG-US-CML 10.95IN FHD LCD 1920 X 1200 - 90HZ
LENOVO K11 GEN 2 WITH 5G SUB-6 GHZ WITH DUAL SIM NANO-SIM ESIM MED

TB352FU TAB 6G+128GLG-US-CML-PRO
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
