
SURFACE PRO 11 PLS/16/256 SNAP PLATINUM
SURFACE PRO 11 PLS/16/256 SNAP PLATINUM
Key Features
- Work smarter with Copilot+ PC tablets, combining AI-powered Recall, Cocreator and Click to Do for seamless productivity on the go
- Oryon CPU delivers extreme tablet performance with custom ARM architecture and 3nm efficiency
- 16 GB memory boosts productivity with seamless performance for apps, browsing, and multitasking on your tablet
- 13" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- The convenient slate design combines portability and productivity, giving you the best of both worlds
- Windows 11 OS empowers you to stay productive and creative with a stable, user-friendly interface
- Corning Gorilla Glass 5 feature improves efficiency and convenience for a seamless tablet experience
- Bluetooth ensures stable wireless connectivity and minimizes interference for smooth device pairing and data transfer
- Wireless LAN ensures reliable connectivity for smooth browsing, streaming, and communication on your tablet
- Comes in platinum color for an elegant and fashionable look that suits your personality
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
14 | All-day battery life
Less downtime charging and more power, with up to 14 hours of video playback
90% | Faster performance
Powered by Snapdragon® X Elite and Plus processors for ultra-fast performance.
OLED | Cinematic display on-the-go
1M:1 contrast ratio delivers a wider range of colours with the optional OLED touchscreen.
NPU | Industry-leading AI
Supercharge your productivity and creativity with 45 trillion operations per second.
The most flexible, most powerful 2-in-1 out there. With AI-accelerated Copilot+ experiences and features built to keep you on the go, Surface Pro 11th Edition, a Copilot+ PC is a laptop, reimagined.
The Ultimate Power flex
Outstanding performance meets ultimate flexibility. With AI-accelerated power and lightning-fast speed, Surface Pro is designed to keep up with you all day long.
Flexibility in motion
Surface Pro lets you effortlessly shift from tablet to sketchbook to multiple monitors - or however you like - with its unique kickstand design.
Built to do the impossible
Surface Pro is designed to keep up with you. See how Surface Pro is the ultra-flexible, ultra-adaptable PC that will fit your life however, wherever you use it.
Ultra-thin, ultra-light
Under 900 g, ultra-portable design that can replace your tablet and your laptop.
Flexibility at any angle
Attached or detached - position Surface Pro Flex Keyboard however it suits you.
Connect with or without Wi-Fi
Get the fastest connections available with Wi-Fi 7 and optional 5G.
Plug in to more options
Two USB-C ports let you charge on-the-go, transfer data fast, or create a desktop set-up.
Unlock your new superpower
Included in Surface Pro, Copilot in Windows is an AI-powered companion that helps you work smarter, be more productive, and stay connected to the people and things in your life.
Smartest in its class
AI capabilities delivered by the fastest, most intelligent Surface Pro ever means mind-boggling speed and experiences at 45 trillion operations per second.
Get more done faster
Copilot takes care of routine tasks so you can achieve more every day.
Work smarter
Meet your new favourite Copilot+ PC experiences to boost your productivity and unleash new creativity.
Tech Specs
| Depth | 11.3" |
|---|---|
| Width | 8.2" |
| Height | 0.4" |
| Chipset | Qualcomm |
| Features | Volume Control Button |
| NPU Name | Hexagon |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Microsoft |
| Brightness | 150 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | sRGB |
Show all 68 specsShow fewer
| Copilot+ PC | Yes |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Size | 13" |
| Sensor Type | Magnetometer |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Color Family | Gray |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Surface Pro 11 |
| Product Name | Surface Pro 11 Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Platinum |
| Processor Type | Oryon |
| Product Family | Surface Pro 11 |
| WWAN Supported | No |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Package Contents | <ul><li> Surface Pro 11 Tablet</li><li> Quick Start Guide</li><li> Safety and Warranty Documents</li><li> 39 W Power Supply</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Screen Resolution | 2880 x 1920 |
| Software Included | <ul><li> Preloaded Microsoft 365 Apps</li><li> Microsoft 365 Family 30-day trial</li><li> Microsoft Defender App</li><li> Preloaded Xbox app</li><li> Xbox Game Pass Ultimate 30-day trial accessible through Xbox Cloud Gaming</li></ul> |
| USB Type-C Detail | 2 X USB-C® / USB4® ports |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Charging Interface | USB Type C |
| Pixel Density (ppi) | 267 |
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Limited Warranty URL | https://www.microsoft.com/en-us/surface/devices/surface-pro-11th-edition#tech-specs-uidee13 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| Weight (Approximate) | 1.97 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Included Charger Power | 39 W |
| Rear Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Manufacturer Part Number | ZIK-00001 |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Cellular Phone Capability | No |
| Display Screen Technology | PixelSense |
| Operating System Platform | Windows |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Maximum Video Battery Time | 14 Hours |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 39 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Maximum Web Surfing Battery Time | 10 Hours |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TAB-PC from MICROSOFT SURFACE and similar brands


SURFACE PRO 12IN SD P/16/512 CM SC PLATINUM

SURFACE LAPTOP 7 13IN SNAP PLS/16/256 WIN11 PLATINUM

SURFACE PRO 11 PLS/16/512 SNAP BLACK
More from MICROSOFT SURFACE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

