
SURFACE KEYBOARD 2 BLUETOOTH .
SURFACE KEYBOARD 2 BLUETOOTH .
Key Features
- Meticulously crafted, just like Surface
- Sleek and simple design
- Optimized feedback and return force
- Bluetooth 4.0
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Meticulously crafted, just like your Surface
The sleek and simple design is a perfect match for Surface and additional accessories. It's the perfect complement to a well-thought-out desk space.
Exceptional design
From the perfect angle to the texture of the keys, enjoy the solid feel of the keyboard under your fingers as you work.
Go wireless
This keyboard pairs seamlessly with your Surface Wireless Bluetooth with a range of up to 50 feet.
It has the power to perform 24/7/365
The battery power lasts up to a full year.
Express yourself
Choose from rich colours-Poppy Red, Ice Blue, Platinum and Black. Mix and match with Surface Dial and Surface Precision Mouse.
Tech Specs
| Hot Keys | Volume Up |
|---|---|
| Brand Name | Microsoft |
| Color Family | Gray |
| Localization | English |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Surface |
| Product Name | Surface Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Gray |
| Keystroke Life | 5 Million Cycle |
| Battery Included | Yes |
Show all 30 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> Surface Keyboard</li><li> 2 x AAA Alkaline Batteries</li></ul> |
|---|---|
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Platform Supported | PC |
| Maximum Battery Life | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 14.79 oz |
| Keyboard/Keypad Width | 4.43" |
| Battery Size Supported | AAA |
| Keyboard/Keypad Height | 0.76" |
| Keyboard/Keypad Length | 16.57" |
| Manufacturer Part Number | EP2-04165 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Operating System Compatibility | Android 4.4.2 KitKat |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 50 ft |
Related Products
More in KEYB from MICROSOFT SURFACE ACCESSORIES and similar brands
More from MICROSOFT SURFACE ACCESSORIES
Other products available from this brand

SURFACE ADAPTIVE KIT

SURFACE MOUSE BLUETOOTH GREY .

SURFACE 45W USB-C WALL CHARGER WI BLACK

SURFACE PRO8 KICKSTAND CRU WWHDWR COMM PLATINUM EXCH CRU REFUR
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


