
SPOTLIGHT PRESENTATION REMOTE GOLD NAVIGATE SLIDES 100FT AWAY
SPOTLIGHT PRESENTATION REMOTE GOLD NAVIGATE SLIDES 100FT AWAY
Key Features
- Highlight And Magnify On Screen: Go beyond traditional laser pointing; set up your advanced presentation clicker with pointer that works in-person, virtually or a hybrid of both in Logi Options+ App
- Mouse-Like Cursor Control: Use the on-screen cursor to play and pause videos, open links, and enjoy a range of rich content interaction.
- Smart Time Management: Configure key timing milestones in Logi Options+ App and receive vibration alerts directly to Spotlight reminding you when it's time to wrap up
- Dual Connectivity: Connect wirelessly to your computer via USB-A receiver or low energy Bluetooth Smart; a convenient, built-in dock stores the USB receiver into Spotlight when not in use
- Universal Compatibility: Spotlight is optimized to work with Windows, Mac OS and all leading presentation software including PowerPoint, Keynote, PDF, Google Slides, and Prezi.
- Personalized Experience: Since you are the one in the spotlight when presenting, enhance and customize the effects to your needs in the Logi Options+ App
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Meet Spotlight. A game-changing presentation remote.
Spotlight allows you to simply navigate slides and interact with on-screen content from up to 100 feet away. The customizable timer sends haptic notifications directly to hand - and the advanced pointer system allows you to highlight and magnify areas of focus in pixel-perfect detail. Add to that gesture-commanded scrolling, panning, and volume control and you can be sure to crush every presentation. A full charge lasts up to three months, and Spotlight is plug-and-play on most devices and platforms running popular presentation software.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.5" |
| Width | 1.1" |
| Height | 5.2" |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Spotlight |
| Product Name | Spotlight Universal Remote Control |
| Product Type | Universal Remote Control |
| Product Color | Gold |
| Product Family | Spotlight |
| Package Contents | <ul> <li>Spotlight Universal Remote Control</li> <li>Proprietary receiver</li> <li>User documentation</li> <li>Charging cable</li> <li>Pouch</li> </ul> |
Show all 23 specsShow fewer
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Compatible Devices | PC |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Weight (Approximate) | 1.74 oz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 910-004860 |
| Wireless Operating Distance | 98.43 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PJ-RMT from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


PRESENTER PRO GREEN LASER WL
INTERACTIVE TOUCH MODULE FOR BL 1485FI PROJ
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.