SP-1130N DUPLEX CLR 600DPI 24BIT USB ENET LGL ADF
SP-1130N DUPLEX CLR 600DPI 24BIT USB ENET LGL ADF
Key Features
- Sheetfed scanners exhibit smaller size than the flatbed scanner and use less desk space
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- The scanner has 24-bit color depth for high-quality images
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Simple and network compatible scanner for business
SP-1130N Image Scanner
The SP-1130N is a compact and network compatible scanner that provides high-value performance, perfect for entry-level for personal and small businesses. The SP-1130N scans 30 ppm / 60 ipm and holds 50 sheets in the ADF, making this a great option for batch scanning.
Assistance for safe and reliable scanning
SP-1130N comes with brake rollers to deliver accurate page separation and prevent any multi-feeding errors from occurring. This mechanism, along with our ultrasonic multi-feed sensors, provides users with stable paper feeding, prevents any potential information loss from occurring, and enables scanning of all documents and cards at the office with maximized precision and efficiency. Application forms and ID cards at the reception desk, for instance, can be scanned in just one batch, allowing for quick processing and reduced customer wait times.
Flexible and easy operation to improve daily workflow
High-speed USB 3.2 Gen 1x1 and wired network connection expands the versatility of user operation so that users are no longer confined to operating near the computer. Operation is now possible in a wider variety of locations, with reliable network environment support. SP-1130N is also compact in size, making it the perfect scanner to use on a desk or reception space where space is limited. This entry level model allows for a simple, push-scan from the front panel, for intuitive use. All these features combined, enable anyone to operate the scanner anywhere
Document software for maximized flexibility
Easily find the information you need using ABBYY® FineReader® Sprint. Specializing in OCR processing, the software is compatible with over 190 languages and generates both searchable PDF and Microsoft Office documents.
PaperStream ClickScan simplifies scanning
Easy to use capture software for any business. Simple scanning interface with 3-steps: scan, select destination & save
Software for ultimate business efficiency
With PaperStream Capture software, users can capture batches of all sizes, tag meta data and enable automated naming and filing of documents, creating the utmost efficiency.
Centralized fleet management
Includes Scanner Central Admin Agent to remotely manage your entire fi Series fleet. Effectively allocate your resources based on scan volume, consumables wear, and more.
Intelligent image processing with PaperStream IP
PaperStream IP (PSIP) is a TWAIN/ISIS® - compliant driver that cleans up and optimizes scanned images without any advance settings. Compatible with all major scan softwares, the PaperStream IP TWAIN and ISIS drivers clean up even the most difficult documents. PSIP features:
- Auto Color Detection to automatically identify the best color mode for the document
- Auto Deskew to automatically corrects skewed images
- Blank Page Detection to automatically remove blank pages
- Front and Back Merge to place two sides of a page into one convenient image
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 5.3" |
| Width | 11.7" |
| Height | 5.2" |
| Brand Name | Ricoh |
| Media Size | A4 - 8.27" x 11.69" |
| Media Type | Plain Paper |
| Scan Color | Monochrome |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
Show all 46 specsShow fewer
| Color Family | Gray |
|---|---|
| Light Source | RGB LED |
| Manufacturer | Ricoh Imaging Company, Ltd. |
| Product Line | ImageScanner |
| Product Name | ImageScanner SP-1130N Sheetfed Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Gray |
| Product Model | SP-1130N |
| Product Family | ImageScanner SP |
| Product Series | SP |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul><li> ImageScanner SP-1130N Sheetfed Scanner</li><li> AC Adapter </li><li> USB Cable</li><li> Setup DVD-ROM</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | PA03811-B025 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum Power Consumption | 18 W |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Operating System Supported | Windows Server 2012 R2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ricoh-usa.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 60 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 3.0 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from RICOH DOCUMENT SCANNERS and similar brands

SCANSNAP IX1300 BLACK
SCANSNAP IX1300 WHITE
SP-1120N DUPLEX CLR 600DPI 24BIT USB LGL ADF
More from RICOH DOCUMENT SCANNERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


