SCANSNAP IX2500 (BLACK)
SCANSNAP IX2500 (BLACK)
Key Features
- Easy Touch-Screen Scanning: Select a profile and ScanSnap does the rest. Intelligent image processing delivers great results.
- Great for Both Individuals and Teams: Users can select their profile from the touchscreen and access their personal shortcuts and destinations.
- Receipt Scanning: Quickly scan and recognize receipts, manage them in ScanSnap Home or export them to your favorite application.
- Direct Scan-to-Cloud Functionality: With Wi-Fi connectivity and a ScanSnap Cloud account, it's possible to scan directly to popular cloud services-no computer or mobile device needed.
- Fast, double-sided scans up to 45 pages per minute
- 100-page automatic document feeder (ADF)
- Scan envelopes, plastic cards, folded A3 documents, and documents with sticky notes with Manual Feed mode
- Equipped with USB and Wi-Fi connectivity
- Instantly creates a variety of files, including searchable PDFs, JPEGs and editable Microsoft® Word, Excel and PowerPoint® files
- Scans 4"x6" photos in under a second with intelligent features, such as auto-facial orientation and red-eye reduction
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Digitize, share, and access scanned data instantly with our most connected scanner
Quickly get from stacks to apps with the iX2500
The iX2500 is the perfect companion in this era of diverse and flexible work styles. Just connect the ScanSnap iX2500 to your device to apply a profile with your scan settings and addresses to the scanner. Regardless of whether you are at home, the office, or a rental coworking space, you can save documents to your usual cloud service and run scans with your preferred settings
Operate from the large 5-inch LCD touch screen, even without a PC or smartphone
The scanner comes with a large 5-inch capacitive screen with improved response, enabling intuitive operation of the scanner. You can view scan profiles that were created on your PC or smartphone as visual icons on the touch screen. Once a scan profile has been made on a PC or smartphone and imported to the scanner, you only need to operate the touch screen to save data directly to a cloud service, or to send data via email. In addition, you can easily switch users on the touch screen to display your settings and icons. This makes it easy to share the scanner between colleagues and family members.
Scan, drag, and drop with our new Quick Menu tool
The launch of the iX2500 introduces our new Quick Menu feature, which allows users to easily access all the save destinations available through ScanSnap without any setup required. Seamlessly save to dozens of cloud services, scan to email, and more. On top of that, the Quick Menu features a "drag and drop" option to intuitively drag your scan anywhere you would like, including Microsoft® Teams, Notion®, Google Drive™, Slack®, etc. The Quick Menu also learns your favorite destinations and will suggest it as an integrated profile so that you can just click the "scan" button and have the file go straight to where you want it, boosting productivity.
Comfortable scanning with ultra high speed and large capacity
High performance as a flagship model
The iX2500 thrives at 45 ppm and can hold up to 100 A4 sheets at a time. Even when the Receipt Guide is installed, 50 A4 sheets can be loaded, making it easy to scan large volumes of documents.
Stable paper feeding technology
The iX2500 is equipped with the brake roller feature and the ultrasonic multi-feed sensor. These features ensure smooth and stable paper feeding and reliable multi-feed detection. Additionally, the scanner's skew detection function stops feed operation to prevent damage if paper is fed at an angle, thereby protecting your important documents.
Wi-Fi connectivity for both smartphones and PCs
The ScanSnap iX2500 supports Wi-Fi (2.4 GHz and 5 GHz bands) and enables wireless saving to smart devices and the cloud without needing a PC. With Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) compatibility, the scanner ensures robust and stable communication, even in environments with radio interference and congestion. Additionally, it supports the WPA3 security protocol and TLS 1.3, safeguarding your valuable information
The all-in-one solution for document management
ScanSnap Home is a comprehensive document management software specially designed for ScanSnap scanners. Easily manage, edit, and utilize scans with just one application. Both a PC version and mobile version are available.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 18.8" |
| Width | 11.5" |
| Height | 11.3" |
| Brand Name | PFU |
| Media Size | A4 |
| Media Type | Plastic Card |
| Scan Color | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 100 Sheets |
| Color Family | Black |
| Large Format | Yes |
Show all 43 specsShow fewer
| Light Source | RGB LED |
|---|---|
| Manufacturer | Ricoh Imaging Company, Ltd. |
| Product Line | ScanSnap |
| Product Name | ScanSnap iX2500 (Black) ADF/Manual Feed Scanner |
| Product Type | ADF/Manual Feed Scanner |
| USB Standard | USB 1.1 |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | iX2500 (Black) |
| Product Family | ScanSnap |
| Scanning Modes | Simplex/Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| PC Free Scanning | Yes |
| Package Contents | <ul><li>ScanSnap iX2500 (Black) ADF/Manual Feed Scanner</li><li>Safety Precautions</li><li>AC Cable</li><li>AC Adapter</li><li>USB Cable</li><li>Receipt Guide</li></ul> |
| Country of Origin | Indonesia |
| Image Sensor Type | Dual CIS |
| Software Included | <ul><li>ScanSnap Home (for PC)</li><li>Kofax Power PDF Standard</li><li>Kofax Power PDF Standard for Mac</li><li>ScanSnap Home (for mobile)</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | PA03860-B005 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum Power Consumption | 17 W |
| Operating System Supported | Apple iOS 16 or Later |
| Manufacturer Website Address | http://www.ricoh-usa.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 90 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 45 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 90 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 45 |
| Additional Warranty Information | 4-year (Premium) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from RICOH DOCUMENT SCANNERS and similar brands

SCANSNAP IX1300 BLACK
SCANSNAP IX1300 WHITE
SP-1120N DUPLEX CLR 600DPI 24BIT USB LGL ADF
More from RICOH DOCUMENT SCANNERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


