
SMOOTH GLIDE STYLUS BLACK
SMOOTH GLIDE STYLUS BLACK
Key Features
- Accurate, comfortable use
- Compatible with capacitive touch screens
- DefenseGuard™ Antimicrobial Protection* creates a cleaner surface and works continuously to protect the stylus by preventing the growth of microorganisms
- Soft, durable rubber tip for touchscreen devices
- Smooth scrolling
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Scroll and swipe smoothly while keeping your screen free of smudges and fingerprints. Featuring a firm, yet pliable rubber tip, the Antimicrobial Smooth Gliding Standard Stylus works on all touchscreen surfaces and greatly reduces smudges, streaks, and fingerprints. Weighted and balanced for maximum comfort, the stylus works effectively when working on both large and small screens.
This stylus features Targus DefenseGuard™ Antimicrobial Protection, which creates a cleaner surface and works continuously to protect the stylus by preventing the growth of microorganisms. Unlike topically applied sprays, Targus DefenseGuard styluses are treated with an antimicrobial additive that does not wear off and lasts for the life of the product.
Tech Specs
| Depth | 0.3" |
|---|---|
| Width | 0.3" |
| Height | 5" |
| Brand Name | Targus |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | Antimicrobial Smooth Gliding Standard Stylus |
| Product Type | Stylus |
| Tip Material | Rubber |
| Compatibility | Apple iPod |
| Product Color | Black |
| Product Model | AMM165US |
Show all 18 specsShow fewer
| Device Supported | Tablet |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Manufacturer Part Number | AMM165US |
| Touchscreen Type Supported | Capacitive |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
Related Products
More in STYLUS from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





