
SMART BUY MULTI-DEVICE DUAL-MODE MOUSE AND KB COMBO 495C
SMART BUY MULTI-DEVICE DUAL-MODE MOUSE AND KB COMBO 495C
Key Features
- Bluetooth/RF wireless connectivity helps reduce the hassle of wires
- Multi Surface movement detection for optimal and convenient usage on any surface to ensure maximum productivity
- Keyboard & Mouse provides an affordable storage solution for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The dynamic duo for seamless workflows
Conquer your busiest days with ease. This reliable mouse and keyboard combo lets you multitask across devices and operating systems, with secure connections and time-saving shortcuts that boost focus and efficiency - wherever work takes you.
Connect swiftly and work securely
Handle your workload effortlessly. Pair up to three devices with compatibility across most operating systems. Protect every click with AES 128 encryption and Bluetooth® security. Engineered for Intel® Evo™ to ensure seamless connectivity.
Programmable power at your fingertips
Cut through repetitive tasks and stay focused on what matters. Assign your most-used actions to 20+ programmable keys for speed and consistency. Enhance control with customizable mouse buttons, and access AI support via the Copilot key.
Comfort without limitations
Work longer without limits. The keyboard's dish-shaped keys improve typing accuracy. The quiet buttons and multi-surface sensor on the mouse deliver precise control for both left- and right-handed users.
Featuring | Easy to clean
Built to withstand up to 1,000 sanitization wipes, this combo is durable and easy to maintain.
Tech Specs
| Hot Keys | CoPilot |
|---|---|
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Power Source | Battery |
| Product Name | Multi-Device Dual-Mode Mouse and Keyboard Combo 495C (BE1Q0UT) |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Model | 495C |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Multi-Device Dual-Mode Mouse and Keyboard Combo 495C (BE1Q0UT)</li><li>USB Dongle</li><li>1 x AA Battery</li><li>2 x AAA Batteries</li><li>Quick Start Guide</li><li>Warranty Card</li></ul> |
| Movement Detection | Multi Surface |
| Platform Supported | Mac |
Show all 38 specsShow fewer
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.78" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.86" |
| Pointing Device Depth | 2.53" |
| Pointing Device Width | 4.62" |
| Battery Size Supported | AA |
| Keyboard/Keypad Height | 0.86" |
| Pointing Device Height | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Features | Quiet Keys |
| Manufacturer Part Number | BE1Q0UT#ABA |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | ChromeOS |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Post-consumer-waste% | 35% |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.47 lb |
| Pointing Device Post-consumer-waste% | 40% |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.69 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Related Products
More in KEYCMB from HP INC. - SB NOTEBOOK OPTIONS and similar brands


SMART BUY 235 WIRELESS MOUSE AND KEYBOARD COMBO

SMART BUY 515 UF RECHBL WIRELESS MOUSE

SMART BUY 705 RECHBL MULTI PEN
More from HP INC. - SB NOTEBOOK OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


