SMART BUY ELITEDESK 8 TWR G1I U5235 16GB/512GB PC
SMART BUY ELITEDESK 8 TWR G1I U5235 16GB/512GB PC
Key Features
- Powered by integrated NPU, Core Ultra 5 processor boosts real-time transcription, background blur, and adaptive performance
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Tower form factor supports secure data storage with scalable performance and upgrade options
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
- 24 MB L3 cache optimizes memory access patterns to accelerate data retrieval and improve overall processing efficiency
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | The elegant scalable tower for AI-enhanced computing.
Unleash AI-driven power with the HP EliteDesk 8 Tower G1i AI PC, featuring a powerful Intel® Core™ Ultra processor with an integrated 13 TOPS NPU. Elevate your security, expandability, and PC design to new heights - perfect for dynamic, modern workspaces.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Empowered by expandability
With multiple expansion slots and storage options this AI PC offers seemingly limitless potential for upgrades.
Intel® powers PCs enhanced by AI
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Features | HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Intel® powers PCs enhanced by AI
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU. Three compute engines manage workloads, help improve video conferencing and allow for advanced content creation.
Security is your top priority
The HP Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardwareenforced security from HP Sure Click.
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.
Tech Specs
| Depth | 12.1" |
|---|---|
| Width | 13.3" |
| Height | 6.1" |
| Chipset | Intel Q870 |
| Features | Tool-less Access |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Frequency | 60 Hz |
| LAN Model | I219-LM |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
Show all 71 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 8 Tower G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Product Type | Desktop Computer |
| Chipset Model | Q870 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Jack Black |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>Slim optical bay for M.2 SSD</li><li>Slim optical drive bay</li></ul><p><b>(1) Flexible Port 1, choice of one of the following</b></p><ul><li>1 x Dual SuperSpeed USB Type-A 5 Gbps signaling rate port</li><li>1 x Dual SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate port with 15W power out</li><li>1 x Type-C® SuperSpeed USB 10Gbps signaling rate port</li><li>1 x Thunderbolt™ 4.0</li><li>1 Video (1 DisplayPort™ 2.1 or HDMI 2.1 or VGA)</li><li>1 x Serial</li><li>1 x Fiber NIC</li><li>1 x RJ-45 Ethernet</li></ul><p><b>(1) Flexible Port 2, choice of one of the following</b></p><ul><li>1 x Dual Type-A SuperSpeed USB 5Gbps signaling rate port</li><li>1 x Serial</li></ul> |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | EliteDesk 8 G1i |
| Product Series | 8 G1i |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 235 |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | Yes |
| LAN Manufacturer | Intel |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteDesk 8 Tower G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition</li><li>Keyboard</li><li>Power Adapter</li></ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 14 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Weight (Approximate) | 13.71 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | C6TX0UT#ABA |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 3 |
| Additional Warranty Information | <p><b>Support service included </b>HP 1y Wolf Pro Security Edition Software License and Support Subscription attached to 1 HW device.</p> |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TOWER from HP INC. - SB DESKTOPS and similar brands
More from HP INC. - SB DESKTOPS
Other products available from this brand

SMART BUY PRO SFF 400 G9 I5-14500 256GB 16GB W11 PRO64

SMART BUY ELITEDESK 8 MINI G1A AI RAI5P340 16GB/256GB PC

SMART BUY PRO MINI 400 G9 I7-14700T 256GB 16GB W11 PRO64

SMART BUY PRO MINI 400 G9 I7-14700T 512GB 16GB W11 PRO64
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
