
SMART BUY ELITEBOOK XFLG1I 14 AI U7 266V 14 16GB/512 W11 PRO64
SMART BUY ELITEBOOK XFLG1I 14 AI U7 266V 14 16GB/512 W11 PRO64
Key Features
- Optimized for generative AI, Core Ultra 7 processor supports real-time image enhancement, adaptive performance, and intelligent automation
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | Drive strategy with the efficiency and power of next-gen AI.
Propel your business forward with AI that uses your own data to make strategic business decisions. Discover what you can do with AI applications, advanced collaboration features, and optimized battery life on the HP EliteBook X Flip G1i Next Gen AI PC.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Long Battery Life
Get more done in between charges with battery life that is efficiently managed by next-gen AI.
Intel® Powers Next-Gen AI PCs
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an NPU.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Features | HP Recommends Windows 11 Pro for Business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Intel® Powers Next-Gen AI PCs
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor purposely built for the next era of AI software. Three compute engines manage AI workloads, help improve video conferencing, and allow for advanced content creation.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.
Fast and Efficient Wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determine where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.
Browse Confidently
Help protect your PC from websites and read-only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 12.4" |
| Height | 0.58" |
| Chipset | Intel |
| Features | Anti-glare Screen |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 400 Nit |
Show all 69 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Copilot Key | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook X Flip G1i |
| Product Name | EliteBook X Flip G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Product Family | EliteBook X Flip G1i |
| NPU Performance | 48 TOPS |
| Number of Cells | 6-cell |
| On-board Memory | 16 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 266V |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EliteBook X Flip G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Adapter</li></ul> |
| Processor Threads | 8 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | B86CGUT#ABA |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Additional Warranty Information | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No onsite repair.</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>HP 1 Years Wolf Pro Security Edition Service.</li></ul> |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TAB-PC from HP INC. - SB NOTEBOOKS and similar brands


SMART BUY ELITEBOOK XFLG1I 14 AI U5 236V 14 16GB/512 W11 PRO64

SMART BUY ELITEBOOK XG1I 14 AI U5 236V 14 16GB/512 W11 PRO64

SMART BUY ELITEBOOK XG1I 14 AI U7 256V 14 16GB/512 W11 PRO64
More from HP INC. - SB NOTEBOOKS
Other products available from this brand

SMART BUY PROBOOK 465 G11 R5-7535U 16IN 16GB 256GB W11 P64

SMART BUY PROBOOK 460 G11 U5-125U 16IN 8GB 256GB W11P

SMART BUY PROBOOK 4 G1I 14 U5 225U 14 16GB/256 PC

SMART BUY 200 G2I 16 3-100U 16 16GB/256 PC
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.