
SMART BUY ELITEBOOK XG1A 14 AI RAI7P360 14 16GB/512 PC
SMART BUY ELITEBOOK XG1A 14 AI RAI7P360 14 16GB/512 PC
Key Features
- The 14" 2880 x 1800 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 10.75 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | The game-changing AI PC tech experts dream about
Bring game-changing speed and continuity for faster local LLM based content generation with the EliteBook X G1a Next Gen AI PC- the tech visionaries' choice for lightning-fast and secure local AI. Tap into your genius, take ideas from start to finish, and condently share those ideas with personalized audio and video.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Long battery life
HP Smart Sense balances power and performance, and Adaptive Dimming helps conserve battery life.
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the lightning fast AMD Ryzen™ processor with an up to 55 TOPS NPU.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Features | HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
AI-enhanced features
Work without distractions with HP Smart Sense that uses AI to deliver the best balance of power and performance, and help conserve battery with Adaptive Dimming that automatically dims your screen when you're not looking at it.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware enforced security from HP Sure Click.
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Width | 12.3" |
| Height | 0.52" |
| Chipset | AMD |
| Features | Eye Ease |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 400 Nit |
Show all 80 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Copilot Key | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | 2.8K |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook X G1a |
| Product Name | EliteBook X G1a 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Glacier Silver |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 9.70 oz |
| Contrast Ratio | 100,000:1 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Ryzen AI 7 PRO |
| Product Family | EliteBook X G1a |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| Number of Cells | 4-cell |
| On-board Memory | 16 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 360 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EliteBook X G1a 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Cord</li></ul> |
| Processor Threads | 16 |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | OLED |
| Finger Print Reader | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Weight (Approximate) | 3.30 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Included Charger Power | 100 W |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B88DCUT#ABA |
| Maximum Battery Run Time | 10.75 Hours |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | BrightView |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Additional Warranty Information | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service.</li></ul> |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TAB-PC from HP INC. - SB NOTEBOOKS and similar brands


SMART BUY ELITEBOOK XFLG1I 14 AI U5 236V 14 16GB/512 W11 PRO64

SMART BUY ELITEBOOK XG1I 14 AI U5 236V 14 16GB/512 W11 PRO64

SMART BUY ELITEBOOK XG1I 14 AI U7 256V 14 16GB/512 W11 PRO64
More from HP INC. - SB NOTEBOOKS
Other products available from this brand

SMART BUY PROBOOK 465 G11 R5-7535U 16IN 16GB 256GB W11 P64

SMART BUY PROBOOK 460 G11 U5-125U 16IN 8GB 256GB W11P

SMART BUY PROBOOK 4 G1I 14 U5 225U 14 16GB/256 PC

SMART BUY 200 G2I 16 3-100U 16 16GB/256 PC
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.