
SMART BUY ELITEBOOK 8 G1I 14 U5 236V 14 16GB/512 PC
SMART BUY ELITEBOOK 8 G1I 14 U5 236V 14 16GB/512 PC
Key Features
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | Next-gen AI redefines productivity for modern professionals
Experience unparalleled productivity and efficiency with the HP EliteBook 8 G1i 14-inch Next Gen AI PC. Designed for strategic work, offering seamless multitasking and unique collaboration features. Accomplish more, faster than ever, with AI that maintains momentum, offloads tasks, and analyzes data like never before.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is efficiently managed by next-gen AI.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 12.4" |
| Height | 0.61" |
| Chipset | Intel |
| Features | Anti-glare Screen |
| L3 Cache | 8 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 300 Nit |
Show all 87 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Copilot Key | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook 8 G1i |
| Product Name | EliteBook 8 G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Glacier Silver Aluminum |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 8.32 oz |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 x Smart Card Reader (Optional)</li><li>1 x Nano SIM card slot (Optional)</li><li>1 x RJ45 Ethernet port (optional)</li></ul> |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | EliteBook 8 G1i |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| Number of Cells | 3-cell |
| On-board Memory | 16 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 236V |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteBook 8 G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition</li><li>AC Adapter</li><li>Power Cord</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Processor Threads | 8 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 3.22 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | BG7N5UT#ABA |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Additional Warranty Information | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span><strong>Manufacturer Warranty</strong> 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span><strong>Support service included</strong> HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service.</li></ul> |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - SB NOTEBOOKS and similar brands
More from HP INC. - SB NOTEBOOKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


