
SMART BUY ELITEBOOK 8 G1I 14 U5 225U 14 16GB/512 PC
SMART BUY ELITEBOOK 8 G1I 14 U5 225U 14 16GB/512 PC
Key Features
- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 5 processor supports generative AI, fast resume, and intelligent system tuning
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | An innovative AI PC tailored for hybrid teams
Equip your high-performing teams with an AI-enhanced PC that offers the power, security, and collaboration tools essential for both office and hybrid work environments. The HP EliteBook 8 G1i 14 inch AI PC efficiently meets the requirements of multitasking teams worldwide.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is enhanced by AI.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 12.4" |
| Height | 0.49" |
| Chipset | Intel |
| Features | Miracast Technology |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 300 Nit |
Show all 92 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Copilot Key | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook 8 G1i |
| Product Name | EliteBook 8 G1i 14 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Glacier Silver |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Energy | 62 Wh |
| Battery Weight | 8.32 oz |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 x Smart Card Reader (Optional)</li><li>1 x Nano SIM card slot (Optional)</li><li>1 x RJ45 Ethernet port (optional)</li></ul> |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | EliteBook 8 G1i |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 12 TOPS |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 225U |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteBook 8 G1i 14 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition</li><li>AC Adapter</li><li>Power Cord</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Processor Threads | 14 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 3.06 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | BE9E5UT#ABA |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Additional Warranty Information | <ul><li><b>Manufacturer Warranty</b> 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc .</li><li><b>Support service included</b> HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA81150ENW & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA57123ENUS.pdf</li></ul> |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - SB NOTEBOOKS and similar brands
More from HP INC. - SB NOTEBOOKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


