
SMART BUY ELITEBOOK 6 G1A 14 AI RA7P350 14 24GB/512 PC
SMART BUY ELITEBOOK 6 G1A 14 AI RA7P350 14 24GB/512 PC
Key Features
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 16 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 24 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Easily incorporate next-gen AI into your organization
Boost efficiency and let users discover new possibilities with the HP EliteBook 6 G1a Next Gen AI PC. Cutting-edge AI experiences paired with highly secure and easily managed setups make this device ideal for seamless integration into demanding IT environments.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the lightning-fast AMD Ryzen™ processor with an up to 50 TOPS NPU.
Battery that outlasts the workday
Get more done with battery life outlasts the workday and is efficiently managed by next-gen AI.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.8" |
| Width | 12.5" |
| Height | 0.67" |
| Chipset | AMD |
| Features | Anti-glare Screen |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
Show all 91 specsShow fewer
| Brightness | 300 Nit |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Sound Mode | Stereo |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Copilot Key | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook 6 G1a |
| Product Name | EliteBook 6 G1a 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Pike Silver Aluminum |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 7.34 oz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 x Smart Card Reader (optional)</li><li>1 x Nano SIM card slot (Optional)</li></ul> |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Ryzen AI 7 PRO |
| Product Family | EliteBook 6 G1a |
| Infrared Camera | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 350 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 24 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteBook 6 G1a 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition</li><li>Power Cord</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Processor Threads | 16 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Installed Slot Memory | 24 GB |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | D4EB6UT#ABA |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hours |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Radeon 860M Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Additional Warranty Information | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 24GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - SB NOTEBOOKS and similar brands
More from HP INC. - SB NOTEBOOKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


