
SMART BUY ELITE BOOK XG1A14AI RAI7P360 14 32GB/1T 14 TS W11 PRO64
SMART BUY ELITE BOOK XG1A14AI RAI7P360 14 32GB/1T 14 TS W11 PRO64
Key Features
- The 14" 2880 x 1800 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Supercharge Your AI Performance | HP EliteBook X G1a Next Gen AI PC | Worldʼs most powerful next-gen AI business notebook
Take on your work with an efficient and reliable AMD Ryzen® processor with an NPU that provides a highly responsive experience with connected modern standby.
Say goodbye to lag time with the power of local AI
Confidently run complex models locally and securely with a powerful AI processor that allows you to keep your ideas secure.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Width | 12.3" |
| Height | 0.52" |
| Chipset | AMD |
| Features | Eye Ease |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 400 Nit |
| Drive Type | SSD |
Show all 80 specsShow fewer
| USB Type-C | Yes |
|---|---|
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Copilot Key | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | 2.8K |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook X G1a |
| Product Name | EliteBook X G1a 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Product Type | Notebook |
| Release Year | 2024 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Glacier Silver |
| Release Month | December |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Ryzen AI 7 PRO |
| Product Family | EliteBook X G1a |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| Number of Cells | 4-cell |
| On-board Memory | 32 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 360 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EliteBook X G1a 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Premium Computing |
| Processor Threads | 16 |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | OLED |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Weight (Approximate) | 3.30 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | B5PH8UT#ABA |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | BrightView |
| Graphics Controller Model | Radeon 880M |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Additional Warranty Information | <li><b>Support Service Included:</b> HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150ENW & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123ENUS.pdf</li><li><b>Manufacturer Warranty:</b> 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.</li> |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - SB NOTEBOOKS and similar brands
More from HP INC. - SB NOTEBOOKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


