
SJ3542 DUAL LOCK RECLOSABLE FAS 3/4IN X 50 YARD TYPE 170 BLACK
SJ3542 DUAL LOCK RECLOSABLE FAS 3/4IN X 50 YARD TYPE 170 BLACK
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- Best suited for indoor use
- Mates with Type 250 and Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Synthetic rubber-based adhesive bonds well to a variety of substrates including low surface energy plastics such as polyethylene and polypropylene
- Features good temperature resistance of 120°F (49°C)
3M™ Dual Lock Reclosable Fastener SJ3542 is the easy and clear alternative to traditional fastening methods, such as screws, nuts or bolts. It is designed to deliver a durable, reclosable fastening solution (which can be opened and closed multiple times) which bonds to a variety of substrates including many plastics and low surface energy materials. Durable and secure, 3M Dual Lock Reclosable Fastener SJ3542 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. We designed this fastener with a synthetic rubber-based black PE foam tape protected by a removable, film liner. This pressure sensitive adhesive features quick stick and a short dwell time. With 3M™ Dual Lock Reclosable Fastener SJ3542, there is no need for any drilling, screwing or sewing tools which makes for quick installation.
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3542 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. We designed this fastener with a synthetic rubber-based black PE foam tape protected by a removable, film liner. This pressure sensitive adhesive features quick stick and a short dwell time. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3542, there is no need for any drilling, screwing or sewing tools which makes for quick installation.
- Recommended Applications:
- Access panels
- Interior signage
- Decorative trim
- Office partitions
- Product IDs
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3542 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. Our reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. Our fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material-providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be
Tech Specs
| Features | Ready-To-Use |
|---|---|
| Brand Name | 3M |
| Durability | Temperature Resistant |
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 50 yd |
| Manufacturer | 3M |
| Product Line | Dual Lock |
| Product Name | Dual Lock Reclosable Fastener SJ3542, Black,3/4 in x 50 yd, Type 170, 2 Per Case |
| Product Type | Hook & Loop Fastener |
| Adhesive Type | Rubber |
| Product Color | White |
| Product Model | SJ3542 |
Show all 19 specsShow fewer
| Strength Type | Adhesive |
|---|---|
| Product Material | Synthetic Rubber |
| Application/Usage | Packaging |
| Packaged Quantity | 2 / Case |
| Manufacturer Part Number | 7000051897 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Maximum Operating Temperature | 120.2°F (49°C) |
Related Products
More in STICKR from 3M - WORKSPACE SOLUTIONS and similar brands

More from 3M - WORKSPACE SOLUTIONS
Other products available from this brand

DESK AND OFFICE CLEANER 15OZ FOAMING AEROSOL CAN

12PAIRS COMMAND 16LB HANGING STRIPS

PRECISE MOUSING SURFACE SILVER ULTRA THIN TRAVEL MOUSEPAD

NOTEBOOK SCREEN CLEANING WIPES PACK OF 24 CASE OF 36
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.