
SIP IP66 OUTDOOR HORN
SIP IP66 OUTDOOR HORN
Key Features
- SIP Enhanced interoperability for hosted environments
- CyberData has maintained one of the most comprehensive list of IP PBX servers certified to work with CyberData
- Support for G.711, G.722, G.729 codecs
- 802.11q VLAN tagging
- Configurable event generation for device health and status monitoring
- 9 user-uploadable page messages
- IP66-rated
- Sealed network cable gland
- SIP and Simultaneous Multicast
- Page from Polycom phones
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The new CyberData SIP IP66 Outdoor Horn provides an easy method for implementing a loud IP-based overhead paging system for loud areas, warehouses, manufacturing areas, and outdoor areas.
Now with up to 9 user-stored messages. The interface is compatible with most SIP-based IP PBX servers that comply with the SIP RFC 3261. For non-SIP environments, the speaker can be configured to listen to multicast address and port number combinations to form paging zones.
Tech Specs
| Width | 10.6" |
|---|---|
| Height | 9.3" |
| Length | 14.4" |
| Brand Name | CyberData |
| Manufacturer | CyberData Corporation |
| Product Line | SIP |
| Product Name | SIP IP66 Outdoor Horn |
| Product Type | Speaker |
| Product Model | IP66 |
| Product Family | SIP |
| Application/Usage | Industrial |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
Show all 16 specsShow fewer
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 011457 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberdata.net |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PSPKR from CYBERDATA and similar brands

6 PK 4 CEILING SPK 5W 4 COMMERCIAL SERIES CEILING SPKR

EXPANSION MIC WITH PROPRIETARY 2.5MM JACK CABLE
2PK 4IN COMP CEILI SPKR W/TRANS PRICE PER PAIR
More from CYBERDATA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

