
SINGLEWIRE-ENABLED PAGING ADAPT
SINGLEWIRE-ENABLED PAGING ADAPT
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Singlewire Paging Adapter provides a direct connection to legacy analog paging systems enabling InformaCast paging events to be broadcast. The on-board relay can be controlled using InformaCast GPI/O commands or can be set to activate when a page has begun.
The SPA supports a Line-In input for playing MOH from a remote source.
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Width | 4.1" |
| Height | 6.1" |
| Brand Name | CyberData |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | CyberData Corporation |
| Product Name | Singlewire Paging Adapter |
| Product Type | Paging Adapter |
| Country of Origin | United States |
| Additional Information | <ul><li>Protocol : InformaCast V4.0 and later</li><li>Ethernet I/F : 10/100 Mbps</li><li>Power Input : PoE 802.3af or 48VDC</li><li>Operating Temperature : -10 degrees C to 50 degrees C (14 degrees F to 122 degrees F)</li><li>Payload Types : G711</li><li>Page Port Output : Balanced 600 Ohm 5VPP</li><li>Input Signal Amplitudes : 2.0 VPP maximum</li><li>Input Impedance: 10k Ohm</li><li>Output Signal Amplitudes : 2.0 VPP maximum</li><li>Output Level : +2dBm nominal</li><li>Total Harmonic Distortion : 0.5% maximum</li><li>Output Impedance : 10k Ohm</li><li>Web-based configuration and firmware upload</li><li>PoE 802.3af enabled (Power-over-Ethernet)</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 011280 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL 60950</li><li>FCC Class A</li></ul> |
Show all 13 specsShow fewer
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberdata.net |
|---|
Related Products
More in IP-PH from CYBERDATA and similar brands
More from CYBERDATA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

