
SINGLE PACK MEVO START
SINGLE PACK MEVO START
Key Features
- Wirelessly control your Mevo streaming and recording camera to create compelling video content with features like Auto-Director, all from your Mevo app.
- Stream on platforms like YouTube, Twitch, Facebook, Zoom, Skype and more with just a few taps.
- Wireless Live stream and record in stunning 1080p HD resolution with crisp, detailed imaging right out of the box so you can be confident on camera.
- Capture clean, clear audio using the built-in microphone or connect external audio sources for advanced setups; equipped with a 3.5 mm input for external audio.
- Live stream and record up to 6 hours using Mevo Start’s built-in battery or connect to a power source for continuous use for conferences, events, sports, gaming and more.
- Go where the story takes you and use your Mevo video camera to stream live from anywhere in the world using Wi-Fi, Ethernet or even your smartphone’s LTE network.
- Mevo Start live streaming cam integrates seamlessly into any desktop computer or laptop setup with Webcam mode, RTMP and NDI|HX protocols. Connect up the 3 Mevo Start cameras to easily creat
- Certified carbon neutral: the carbon impact of the product and packaging has been reduced to zero.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Mevo Start is a wireless live streaming camera that delivers professional-quality video in stunning 1080p HD resolution, right out of the box. Stream live from anywhere in the world using Wi-Fi, Ethernet or even your smartphone's 4G or 5G network. Wirelessly control your Mevo and create compelling content with features like Auto-Director, all from your smartphone.Connect up the three Mevo Start cameras to create broadcast-level streams from multiple angles with ease. Live stream or record up to six hours using Mevo Start's built-in battery, or connect a power source for continuous use.Capture clean, clear audio using the built-in microphone or connect external audio sources for advanced setups. Start streaming on platforms like YouTube, Twitch, Facebook and more with just a few taps. Mevo Start integrates seamlessly into any setup with Webcam Mode, RTMP, and NDI|HX protocols.
Tech Specs
| Depth | 3.4" |
|---|---|
| Width | 1.3" |
| Height | 3" |
| Brand Name | Mevo |
| Microphone | Yes |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Start |
| Product Name | Start- All In One Camera |
| Product Type | Webcam |
| Wireless LAN | Yes |
| Mounting Type | Tripod Mount |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | Start |
| Device Supported | Smartphone |
| Package Contents | <ul> <li>Start- All In One Camera</li> <li>1 x 2m Angled USB-C Extension Cable</li> <li>1 x Microfiber Lens Cloth</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Effective Resolution | 12 Megapixel |
| Weight (Approximate) | 8.18 oz |
| Manufacturer Part Number | 961-000498 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 84° |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in CAMCAS from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

