
SCOUT PRO3 CHANNEL 2K+1080P DASHCAM W/WIFI APP OBD2 G-SENSOR
SCOUT PRO3 CHANNEL 2K+1080P DASHCAM W/WIFI APP OBD2 G-SENSOR
Key Features
- 2K 3-Channel Dash Cam
- 24/7 Surveillance with OBD II Power Cable
- Wi-Fi for Instant File Sharing
- GPS Capability
- 16GB MicroSD Included
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Scout Pro is a Rideshare friendly 3-channel dash cam shooting in 2K (Front) + 1080p (In-Cabin) + 1080p (Rear). In 2-channel mode, it can record in 4K (front) + 1080p (rear). With a OBD II power cable included in the package, monitor your car 24/7 using the built-in parking mode for security. Connect your dash cam and smartphone through the mobile app to view, download, and share your footage directly, and track all driven locations and incident location with GPS logging. Supports up to 256GB of storage, allowing for hours of footage to be saved before old recordings are loop recorded over. A 32GB microSD card is included in the box so after installation, you can begin recording immediately. Provide clear video evidence of what's happening around your vehicle in times when you need it the most.
Features:
- 2K 3-Channel Dash Cam: Capture clear footage of license plates, signs, and other drivers when you're on your motorcycle. Provide clear evidence when you need it the most.
- 24/7 Surveillance with OBD II Power Cable: Monitor your car 24/7 using a OBD II power cable to power on your dash cam when it's parked. Easy DIY, no need for professional hardwire installation. Frees up your cigarette power port.
- Wi-Fi Connectivity: Connect via-Wi-Fi for live view, playback, and to share recordings to your smartphone or tablet.
- GPS Capability: GPS logging records your speed and location in real time, tracking your route as you drive.
- 32GB MicroSD Included: An 32GB microSD card is included in your package, so you'll be good to immediately install and start recording your drives right away. Supports up to Supports up to 256GB.
Tech Specs
| Depth | 2.1" |
|---|---|
| Width | 1.4" |
| Height | 3.6" |
| Mini USB | Yes |
| Brand Name | GekoGear |
| Camera Type | Dashboard |
| Form Factor | Adhesive Mount |
| Screen Size | 2.4" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | Scout Pro Vehicle Camera |
| Product Type | Vehicle Camera |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | Scout Pro |
| Package Contents | <ul> <li>Scout Pro Vehicle Camera</li> <li>Dash Cam</li> <li>Rear Cam</li> <li>5V/3A Car Charger</li> <li>3M Mount</li> <li>Extra 3M Tape</li> <li>32GB Micro SD</li> <li>SD Card Reader</li> <li>MINI USB Data Cable</li> <li>OBD II Cable</li> <li>User Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Memory Card Supported | microSD |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | GOSP32G |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Related Products
More in VSAFE from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR and similar brands

ORBIT 500 1080P DASHCAM W/8GB W/WIFI APP G-SENSOR OBD2 CABLE
ORBIT 132 1080P DASHCAM W/8GB W/WIFI APP 2 BLIND SPOT MIRRORS

1080P HD DASH CAM 32G PRKG MODE 3 SCREEN MOTION DETECTION
More from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR
Other products available from this brand

SMART HARDWIRE KIT FOR 24/7 SURVEILLANCE

SMART HARDWIRE KIT PRO W-MINI MICRO USB USB-C

PORTABLE TIRE PUMP/POWER BANK 2000 MAH MULTI FUNCTION POWER BANK

WRLS ADAPATOR FOR APPLE CARPLAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.