
SCOTCH THERMAL POUCHES 8.9INX11.4IN 150POUCHES
SCOTCH THERMAL POUCHES 8.9INX11.4IN 150POUCHES
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Safe for use with most household cleaners
- Letter size, Available in 20, 25, 50, 100, and 200 pouches per pack
- Ideal for protecting items from damage Delivers a clear, professional and photo-safe finish
- Protects and adds professionalism to business documents
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Scotch™ Thermal Laminating Pouches protect documents that you use frequently. Protects and adds professionalism to business documents. Great for signs, flyers, schedules, certificates, to-do lists, and other frequently used documents. Ultra clear to let important information show through. Ideal for marker-proof, tear-proof and spill-proof paper items that you want to last in the home, office or classroom. Recommended to use with Scotch™ Thermal Laminators. 3mil Size.
- Safe for use with most household cleaners
- Letter size, Available in 20, 25, 50, 100, and 200 pouches per pack
- Ideal for protecting items from damage Delivers a clear, professional and photo-safe finish
- Protects and adds professionalism to business documents
- Great for children's artwork, signs, flyers, schedules, certificates, and other frequently used documents in the home, office or classroom
- Ultra clear finish to let important information show through
- Ideal for marker-proof, tear-proof and spill-proof paper items that you want to last
- Recommended to use with Scotch™ Thermal Laminators
- Do not sanitize pouches before the lamination. Test a small amount in a corner before use, especially on important documents. Do not use acetone.
Tech Specs
| Features | Tear Proof |
|---|---|
| Brand Name | Scotch |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Thermal Laminating Pouches, 3 mil Size |
| Product Type | Laminating Pouch |
| Compatibility | Scotch Thermal Laminators |
| Product Color | Clear |
| Application/Usage | Classroom |
| Packaged Quantity | 150 / Pack |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Laminating Sheet Width | 8.94" |
| Laminating Sheet Length | 11.44" |
Show all 16 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | TP3854-150 |
|---|---|
| Sheet Standard Supported | Letter |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
Related Products
More in LAMSUP from 3M - WORKSPACE SOLUTIONS and similar brands

LAMINATING SYSTEM CARTRIDGE 100FT FOR LS95 HEAT FREE LAMINATOR
SCOTCH THERMAL LAMINATOR EXTRA WIDE 13IN

12IN 100FT DUAL LAMINATE REFILL CARTRIDGE FOR LS1000
More from 3M - WORKSPACE SOLUTIONS
Other products available from this brand

DESK AND OFFICE CLEANER 15OZ FOAMING AEROSOL CAN

12PAIRS COMMAND 16LB HANGING STRIPS

PRECISE MOUSING SURFACE SILVER ULTRA THIN TRAVEL MOUSEPAD

NOTEBOOK SCREEN CLEANING WIPES PACK OF 24 CASE OF 36
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.