
SAFEPORT SHOULDER STRAP ACCESS BLACK
SAFEPORT SHOULDER STRAP ACCESS BLACK
Key Features
- Strap provides hands-free transport
- Comfortable, soft, and flexible shoulder pad
- Non-slip silicon on the inside
- Two quick-release connectors for easy removal
- Stretchable pouch for your stylus or pen (stylus and pen not included)
- Works with Targus SafePort® Rugged Case for iPad® and Field-Ready cases by Targus
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Attach this shoulder strap to your Targus tablet case and throw it over your shoulder to carry your iPad® hands-free. The shoulder strap attaches to both sides of the Targus tablet case and easily detaches with two quick-release connectors. It's super comfortable on your shoulder, with a soft pad that's flexible enough to roll with the punches. We've placed non-slip silicon where the strap rests on your shoulder to help it stay in place. Stash your Apple Pencil or stylus pen in the small pocket for grab-and-go convenience.
Compatible with the following Targus cases:
SafePort® Rugged Max Case for iPad® (10th gen.) 10.9-inch THD929GL
Field Ready Case for Tab Active & Active Pro4 THD932GLZ
Protect Case for Microsoft Surface® Pro 11th Edition, 10, and 9 THD918GL
Field-Ready Case for Samsung Galaxy Tab Active5 & Tab Active3 THD965GLZ
Samsung Tab Active Pro & Active4 Pro THD501GLZ
Microsoft Go 2 & Go 3 THZ779GL
Tech Specs
| Depth | 0.1" |
|---|---|
| Width | 48" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Targus |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | SafePort |
| Product Name | SafePort Rugged Case Shoulder Strap |
| Product Type | Shoulder Strap |
| Compatibility | <p><b>SafePort Rugged Tablet Case:</b></p> <li>THD929GL</li> <li>THD932GLZ</li> <li>THD918GL</li> <li>THD965GLZ</li> <li>THD501GLZ</li> <li>THZ779GL</li> |
| Product Color | Black |
| Product Model | THA101GLZ |
Show all 18 specsShow fewer
| Product Material | Silicon |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 2.47 oz |
| Manufacturer Part Number | THA101GLZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
Related Products
More in TABPEN from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





