SAFE-IT BLANK WALL PLATE ANTIBACTERIAL IVORY MATTE TAA
SAFE-IT BLANK WALL PLATE ANTIBACTERIAL IVORY MATTE TAA
Key Features
- Conceals unused wall ports to prevent damage, tampering or unauthorized connections
- Made with antibacterial material proven effective in inhibiting E. coli and staph
- High-impact plastic construction designed to blend in with your home/office décor
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features | High-Impact Wall Plate Designed to Blend In Seamlessly with Your Room
This blank wall plate provides temporary or permanent cover for any unused in-wall gang ports or outlets. It protects the ports against debris, damage, tampering or unauthorized connections. This durable faceplate with an ivory matte finish blends elegantly into any home or office décor for a sleek, professional installation. Mounting screws are included. The ABS plastic construction meets UL 94V-0 flame-retardant standards for protection against fire and high heat.
Provides Extra Protection Against Certain Bacteria
The wall plate is constructed using an antibacterial material that is effective in inhibiting Escherichia coli (E. coli) and Staphylococcus aureus (staph) and tested to ISO 22196:2011 standards. This added protection makes this cover plate an ideal solution for medical facilities, schools, businesses, restaurants/kitchens and anywhere else that needs extra protection against bacteria
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The N042AB-000-IVM is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| Depth | 0.2" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 4.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Safe-IT |
| Product Name | Safe-IT Blank Wall Plate, Antibacterial, Ivory Matte, TAA |
| Product Type | Faceplate |
| Product Color | Ivory |
| Product Model | N042AB-000-IVM |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 20 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>Safe-IT Blank Wall Plate, Antibacterial, Ivory Matte, TAA</li> <li>2 x Mounting screws</li> </ul> |
|---|---|
| Product Material | High Impact Plastic |
| Application/Usage | Business |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N042AB-000-IVM |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLMNT from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA
SAFE-IT WALL PLATE SINGLE-GANG 6-PORT ANTIBACTERIAL IVORY MATTE
SAFE-IT WALL PLATE SINGLE-GANG 3-PORT ANTIBACTERIAL IVORY MATTE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


