
REVEL CANYON ASUS NUC 14 PRO INTEL CORE 3 100U BAREBONE KIT
REVEL CANYON ASUS NUC 14 PRO INTEL CORE 3 100U BAREBONE KIT
Key Features
- Performance
- : Delivers best-in-class performance among comparable mini-PC offerings
- Manageability
- : Most comprehensive mini-PC with Intel vPro<sup>®</sup>Enterprise for exceptional security, manageability, and stability
- AI Ready
- : Harnesses the prowess of Intel<sup>®</sup>Core™ Ultra processors' three AI engines for high throughput, low power, and fast response
- Wi-Fi Sensing
- : Takes advantage of Wi-Fi sensing to deliver instant availability while reducing power consumption
- Wireless Connectivity
- : Delivers seamless connectivity for certified Bluetooth<sup>®</sup>dongle-free experiences
- Customizable
- : Designed for toolless chassis access making upgrades easier, safer, and faster
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifes pan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
Tech Specs
| Depth | 4.4" |
|---|---|
| Width | 4.6" |
| Height | 2.1" |
| Chipset | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Form Factor | Mini PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Line | NUC 14 Pro |
Show all 62 specsShow fewer
| Product Name | NUC 14 Pro Barebone System |
|---|---|
| Product Type | Barebone System |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | NUC14RVHi3 |
| Maximum Memory | 96 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core 3 |
| Product Family | NUC 14 Pro |
| Controller Type | NVMe |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | 100U |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul><li> NUC 14 Pro Barebone System</li><li> Power Adapter</li><li> Power Cord</li><li> Warranty Card</li><li> Quick Start Guide</li><li> VESA Mount</li><li> VESA Mount plate</li></ul> |
| Processor Socket | Socket BGA-1744 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type C (20Gbps) |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Thermal Design Power | 25 W |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | RNUC14RVHI30000UI |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Operating System Supported | Linux |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Supported Storage Drive Interfaces | Serial ATA |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BB-PC from ASUS NUC and similar brands
More from ASUS NUC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



