
ASUS NUC 15 PRO SLIM FULL SYSTEM MINI PC WITH INTEL SERIES 2
ASUS NUC 15 PRO SLIM FULL SYSTEM MINI PC WITH INTEL SERIES 2
Key Features
- 16-core hybrid architecture in Core 7 delivers high-speed multitasking and responsiveness for gaming content creation and productivity
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Mini PC form factor features a compact, lightweight build that simplifies setup and enables easy transport for reliable performance anywhere
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Bluetooth ensures stable wireless communication by minimizing interference from nearby devices for consistent and reliable connectivity
- Tool-less Access feature enhances operational throughput and workflow efficiency
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet for stable wired networking with consistent data speeds
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ASUS NUC 15 Pro - Best Compact Choice for the AI-Driven Future.
Experience the future of computing with ASUS NUC 15 Pro - a sleek mini PC that's perfect for office and edge computing. Powered by the latest Intel® Core™ Ultra processor with DDR5 6400MHz memory and Intel Arc™ graphics, ASUS NUC 15 Pro delivers unmatched speed and efficiency in a scratch-resistance matte texture chassis
Tech Specs
| Depth | 4.4" |
|---|---|
| Width | 4.6" |
| Chipset | Intel |
| Features | Tool-less Access |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I226-V |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Drive Type | SSD |
| Form Factor | Mini PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
Show all 49 specsShow fewer
| Manufacturer | ASUS Computer International |
|---|---|
| Product Line | NUC 15 Pro |
| Product Name | NUC 15 Pro RNUC15CRKC7063CU Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | RNUC15CRKC7063CU |
| Processor Type | Core 7 |
| Product Family | NUC 15 Pro |
| Processor Model | 240H |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| LAN Manufacturer | Intel |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>NUC 15 Pro RNUC15CRKC7063CU Desktop Computer</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Adapter</li></ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | RNUC15CRKC7063CU |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BB-PC from ASUS NUC and similar brands
More from ASUS NUC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



