
California Proposition 65 Warning
RBC6 REPLACEMENT BATTERY PK FOR APC UNITS 2YR WARRANTY
RBC6 REPLACEMENT BATTERY PK FOR APC UNITS 2YR WARRANTY
Key Features
- Has higher capacity compared to other lead-acid batteries
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- With 12 V DC battery, never run out of power and keep your UPS operational at all times
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Reduce your cost and Save Money with ABC UPS Replacement Batteries
ABC's UPS replacement battery assemblies are 20% - 70% less expensive than OEM Batteries. Our batteries will give you top performance with double the standard industry warranty. ABC stands behind its product and offers a full 2 year warranty. This will save you money at time of purchase and reduce the number of times you need to purchase a replacement battery for your UPS units. Over the life of the UPS, this could save you hundreds of dollars.
Tech Specs
| Width | 6" |
|---|---|
| Height | 4.1" |
| Brand Name | ABC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | American Battery Company, LLC |
| Product Name | RBC UPS Battery Cartridge |
| Product Type | UPS Battery Cartridge |
| Compatibility | <p><b>APC UPS Models:</b></p><ul><li>APC10IA</li><li>BK1250</li><li>BP1000</li><li>BP1000I</li><li>BP1100</li><li>DLA1500J</li><li>NECA1000JW</li><li>SMC1500</li><li>SMC1500I</li><li>SMT1000</li><li>SMT1000I</li><li>SMT1000ICH</li><li>SMT1000TW</li><li>SMT1000US</li><li>SU1000</li><li>SU1000BX120</li><li>SU1000I</li><li>SU1000INET</li><li>SU1000NET</li><li>SU1000RM</li><li>SU1000RMI</li><li>SU1000RMINET</li><li>SU1000RMNET</li><li>SU1000VS</li><li>SU1000X127</li><li>SU1000X93</li><li>SU1500RMX155</li><li>SU2000R3X155</li><li>SU700X167</li><li>SUA1000</li><li>SUA1000I</li><li>SUA1000ICH</li><li>SUA1000ICH-45</li><li>SUA1000J</li><li>SUA1000J3W</li><li>SUA1000US</li><li>SUA1500J3W</li><li>SUI500RMX155</li><li>SUVS1000</li></ul> |
| Hot Swappable | Yes |
| Product Color | Black |
| Output Voltage | 12 V DC |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Series | RBC |
|---|---|
| Battery Capacity | 12000 mAh |
| Package Contents | <ul><li>RBC UPS Battery Cartridge</li><li>Cables</li><li>Connectors</li><li>Fuses</li><li>Installation Guide</li><li>Recycling Guide</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | United States |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 19 lb |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Manufacturer Part Number | RBC6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.americanbatterycompany.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
Related Products
More in UPS-B from AMERICAN BATTERY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


