
California Proposition 65 Warning
RBC17 REPLACEMENT BATTERY PK FOR APC UNITS 2YR WARRANTY
RBC17 REPLACEMENT BATTERY PK FOR APC UNITS 2YR WARRANTY
Key Features
- Its spill-proof design with low self-discharge gives the option to use in any position, making it the perfect power source for your critical devices
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- With 12 V DC battery, never run out of power and keep your UPS operational at all times
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Reduce your cost and Save Money with ABC UPS Replacement Batteries
ABC's UPS replacement battery assemblies are 20% - 70% less expensive than OEM Batteries. Our batteries will give you top performance with double the standard industry warranty. ABC stands behind its product and offers a full 2 year warranty. This will save you money at time of purchase and reduce the number of times you need to purchase a replacement battery for your UPS units. Over the life of the UPS, this could save you hundreds of dollars.
Green Recycling Program
With the growing concern of having a clean environment, millions of batteries are still getting improperly disposed of into landfills each year.
ABC has taken the initiative to offer a free battery recycling program to all of our customers. We have made it easy to do with our specially designed reusable packaging. Simply install your new battery, place the old battery back into the original packaging and ship it back to ABC.
Thank you for your contribution in reducing waste in our local landfills, and for keeping the environment cleaner and safer.
Tech Specs
| Width | 3.7" |
|---|---|
| Height | 2.6" |
| Brand Name | ABC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | American Battery Company, LLC |
| Product Name | RBC UPS Battery Cartridge |
| Product Type | UPS Battery Cartridge |
| Compatibility | <p><b>Compatible APC UPS Models:</b></p><ul><li>515-970</li><li>BE650BB</li><li>BE650BB-CN</li><li>BE650G</li><li>BE650R</li><li>BE650R-CN</li><li>BE650Y-IN</li><li>BE700-AZ</li><li>BE700-CP</li><li>BE700-FR</li><li>BE700-GR</li><li>BE700-IT</li><li>BE700-KR</li><li>BE700-RS</li><li>BE700-SP</li><li>BE700-UK</li><li>BE725BB</li><li>BE750G</li><li>BE750G-CN</li><li>BK650-AS</li><li>BK650EI</li><li>BN600</li><li>BP700UC</li><li>DL650T</li><li>DL725VT</li></ul> |
| Hot Swappable | Yes |
| Product Color | Black |
| Output Voltage | 12 V DC |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Series | RBC |
|---|---|
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Package Contents | <ul><li>RBC UPS Battery Cartridge</li><li>Cables</li><li>Connectors</li><li>Installation Guide</li><li>Recycling Guide</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Leak Proof |
| Manufacturer Part Number | RBC17 |
| Manufacturer Website Address | http://www.americanbatterycompany.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Related Products
More in UPS-B from AMERICAN BATTERY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


