
California Proposition 65 Warning
RBC55 REPLACEMENT BATTERY PK FOR APC UNITS 2YR WARRANTY
RBC55 REPLACEMENT BATTERY PK FOR APC UNITS 2YR WARRANTY
Key Features
- Sealed Lead Acid (SLA) battery characteristics provide dependable charging feasibility with maximum efficiency
- Once installed, it requires low maintenance
- Delivers constant 12 V DC to ensure that your UPS is ready to use when needed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Reduce your cost and Save Money with ABC UPS Replacement Batteries
ABC's UPS replacement battery assemblies are 20% - 70% less expensive than OEM Batteries. Our batteries will give you top performance with double the standard industry warranty. ABC stands behind its product and offers a full 2 year warranty. This will save you money at time of purchase and reduce the number of times you need to purchase a replacement battery for your UPS units. Over the life of the UPS, this could save you hundreds of dollars.
Tech Specs
| Width | 6" |
|---|---|
| Height | 6.8" |
| Brand Name | ABC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Manufacturer | American Battery Company, LLC |
| Product Name | RBC UPS Battery Cartridge |
| Product Type | UPS Battery Cartridge |
| Compatibility | <p><b>APC UPS Models:</b></p><ul><li>DLA2200</li><li>DLA2200I</li><li>DLA750</li><li>DLA750I</li><li>NECA3000JW</li><li>SIA750ICH-45</li><li>SMT2200</li><li>SMT2200I</li><li>SMT2200US</li><li>SMT3000</li><li>SMT3000I</li><li>SMT750</li><li>SMT750I</li><li>SMT750ICH</li><li>SMT750TW</li><li>SMT750US</li><li>SUA2200</li><li>SUA2200I</li><li>SUA2200ICH</li><li>SUA2200UXI</li><li>SUA2200UXICH</li><li>SUA2200X115</li><li>SUA2200XL</li><li>SUA2200XLI</li><li>SUA3000</li><li>SUA3000I</li><li>SUA3000ICH</li><li>SUA3000UXI</li><li>SUA3000UXICH</li><li>SUA3000XL</li><li>SUA3000XLI</li><li>SUA3000XLT</li><li>SUA48XLBP</li><li>SUA5000R5TXFMR</li><li>SUA5000RMI5U</li><li>SUA5000RMT5U</li><li>SUA750</li><li>SUA750I</li><li>SUA750IX38</li></ul> |
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Product Series | RBC |
| Number of Cells | 2 |
Show all 25 specsShow fewer
| Battery Capacity | 18000 mAh |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>RBC UPS Battery Cartridge</li><li>Cables</li><li>Connectors</li><li>Installation Guide</li><li>Recycling Guide</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | United States |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 53.40 lb |
| Additional Information | Full Assembly That Is Plug And Play & Hot Swappable |
| Battery Characteristics | Leak Proof |
| Manufacturer Part Number | RBC55 |
| Manufacturer Website Address | http://www.americanbatterycompany.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Related Products
More in UPS-B from AMERICAN BATTERY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


