
California Proposition 65 Warning
RBC24 REPLACEMENT BATTERY PK FOR APC UNITS 2YR WARRANTY
RBC24 REPLACEMENT BATTERY PK FOR APC UNITS 2YR WARRANTY
Key Features
- Maintenance-free battery is safer compared to other lead-acid batteries
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- Power your UPS safely without causing hazards with 12 V DC battery
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Reduce your cost and Save Money with ABC UPS Replacement Batteries
ABC's UPS replacement battery assemblies are 20% - 70% less expensive than OEM Batteries. Our batteries will give you top performance with double the standard industry warranty. ABC stands behind its product and offers a full 2 year warranty. This will save you money at time of purchase and reduce the number of times you need to purchase a replacement battery for your UPS units. Over the life of the UPS, this could save you hundreds of dollars
Tech Specs
| Width | 8.5" |
|---|---|
| Height | 3.3" |
| Brand Name | ABC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Manufacturer | American Battery Company, LLC |
| Product Name | RBC UPS Battery Cartridge |
| Product Type | UPS Battery Cartridge |
| Compatibility | <p><b>APC UPS Models:</b></p><ul><li>DLA1500RM2U</li><li>DLA1500RMI2U</li><li>SU1400R2BX120</li><li>SU1400R2IBX135</li><li>SU1400R2X122</li><li>SU1400RM2U</li><li>SU1400RM2UX93</li><li>SU1400RMI2U</li><li>SU1400RMJ2U</li><li>SUA1500R2X122</li><li>SUA1500R2X180</li><li>SUA1500R2X93</li><li>SUA1500RM2U</li><li>SUA1500RMI2U</li><li>SUA1500RMUS</li><li>SUA1500RX2138</li></ul> |
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Product Series | RBC |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>RBC UPS Battery Cartridge</li><li>Cables</li><li>Connectors</li><li>Installation Guide</li><li>Recycling Guide</li></ul> |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | United States |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 29 lb |
| Battery Characteristics | Sealed Lead Acid (SLA) |
| Manufacturer Part Number | RBC24 |
| Manufacturer Website Address | http://www.americanbatterycompany.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Related Products
More in UPS-B from AMERICAN BATTERY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


