PRO DP180 14A-1025US I5-14400/32GB/1TB/W11P/3Y
PRO DP180 14A-1025US I5-14400/32GB/1TB/W11P/3Y
Key Features
- Intel Core i5 2.50 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 32 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Intel UHD 770 Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-air firmware updates
- 2.5 Gigabit Ethernet boosts efficiency with faster data transfer and streamlined wired connectivity
- Security Slot feature enhances system reliability and improves overall usability for a smoother computing experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Resilient and Pioneering Spirit of Your Business
Your business should be empowered to stop at nothing while navigating your journey with the MSI Business & Productivity Series products.
The Way to Empower Your Business
Equipped with up to 14th Gen Intel® Core™ i7 Processor 14700 Desktop Processor with 20 cores and 28 threads, it provides faster and more reliable performance. It also features 5.40 GHz with Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, which allows users to multitask a variety of applications with ease.
DDR5 Dual-Channel Memory
DDR5 memory with dual-channel can enhance work efficiency and quality, processing large amounts of data and complex multitasking quickly and reducing waiting times and delays.
Tech Specs
| Depth | 12.7" |
|---|---|
| Width | 6.6" |
| Height | 14.5" |
| Chipset | Intel H610 |
| Features | Security Slot |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-V |
| Brand Name | MSI |
| Drive Type | SSD |
| VGA (Rear) | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| HDMI (Rear) | Yes |
Show all 67 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Product Name | PRO DP180 14A-1025US Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | H610 |
| Product Color | Black |
| Product Model | PRO DP180 14A-1025US |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | PRO DP180 14th |
| Product Series | PRO DP180 14th |
| Processor Model | i5-14400 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| LAN Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>PRO DP180 14A-1025US Desktop Computer</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Wired Copilot KBMS Set(BLK)</li></ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 16 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type C |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 2 x 16 GB |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Weight (Approximate) | 16.74 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | DP18014M1025 |
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Graphics Controller Model | UHD 770 Graphics |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 650 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
Related Products
More in DESKTP from MSI - SYSTEMS and similar brands

PRO DP21 13M-497US I5 8GB 500GBSSD W11H
MSI PRO DP21 13M-661US I3/8GB/1TBSSD/W11P/3Y ONSITE

PRO DP21 13M-499US I7 8GB 500GBSSD W11HA
More from MSI - SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



