
California Proposition 65 Warning
PORTSERVER TS 1PORT RS232 SERIAL TO ETHERNET DEVICE SERVER
PORTSERVER TS 1PORT RS232 SERIAL TO ETHERNET DEVICE SERVER
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The PortServer TS 1 delivers simple, reliable and cost-effective network connectivity for multiple serial devices. It addresses the growing need to connect individual devices to the network over industry standard Ethernet in many applications, including retail/point-of-sale, building control and medical point-of-care.
Tech Specs
| Depth | 5.3" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Digi |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Digi International |
| Product Line | PortServer |
| Product Name | PortServer TS 1 Device Server |
| Product Type | Device Server |
| Product Model | TS 1 |
| Product Family | PortServer TS |
| Product Series | TS |
Show all 20 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>PortServer TS 1 Device Server</li><li>Power supply</li><li>RJ-45/DB-9F crossover cable</li></ul> |
| Country of Origin | United States |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Weight (Approximate) | 2.25 oz |
| Manufacturer Part Number | 70002041 |
| Manufacturer Website Address | http://www.digi.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Related Products
More in CONSVR from DIGI INTL - IM and similar brands
More from DIGI INTL - IM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



