
PORTABLE BLUETOOTH KEYBOARD SLIM TRI-FOLD WITH BUILT IN BATTERY
PORTABLE BLUETOOTH KEYBOARD SLIM TRI-FOLD WITH BUILT IN BATTERY
Key Features
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The Bluetooth wireless connectivity offers more freedom to people who want to control their Computer from a distance
- Quickly and easily connect with the computer
- Plug and Play your keyboard with the Android and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Aluratek's Portable Ultra Slim Foldable Bluetooth Keyboard is the perfect accessory to wirelessly transform your tablet into your own personal laptop. Wirelessly connect to any Bluetooth enabled iPhone, smartphones, iPad, tablets, PC laptops and computers for seamless typing and navigation. This ultra-slim foldable keyboard is the perfect travel companion for when you take your tablet on the road. The lightweight, stylish Bluetooth keyboard allows you to carry it in your bag anywhere you go.
Featuring Bluetooth v3.0 wireless technology and LED indicator on the top of the keyboard for battery status and Bluetooth connectivity, you can work freely without the hassle of space, angle or distance. The Bluetooth keyboard features an ergonomic rugged aluminum casing for maximum mobility and easy portability. This compact keyboard is perfect for small spaces, including the multimedia living room, work stations, classrooms and conference rooms.
Utilizing a space saving design, this 79-key Bluetooth keyboard with full size keys delivers a soft touch with quiet keystrokes to make working in any environment easy. Features an On/Off switch which saves battery life for extended use and enables users to quickly synchronize your Bluetooth device to the keyboard with one keystroke.
Tech Specs
| Brand Name | Aluratek |
|---|---|
| Keys Layout | QWERTY |
| Manufacturer | Aluratek, Inc |
| Product Line | Ultra Slim |
| Product Name | Portable Ultra Slim Tri-Fold Bluetooth Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Model | ABLKO4F |
| Number of Keys | 79 |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul> <li>Portable Ultra Slim Tri-Fold Bluetooth Keyboard</li> <li>USB Charging Cable</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Registration Card</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | Android |
Show all 20 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 10 oz |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Depth | 4.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.50" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.50" |
| Manufacturer Part Number | ABLKO4F |
| Manufacturer Website Address | http://www.aluratek.com |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
Related Products
More in KEYB from ALURATEK INC and similar brands
More from ALURATEK INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






