
POLY BLACKWIRE 3310 HS +USB-C/A TAA
POLY BLACKWIRE 3310 HS +USB-C/A TAA
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The 3310 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leather ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Style, comfort and audio quality
Built for style with a sleek design that focuses on comfort and reliability. Poly signature audio quality so you know you will sound great. And intuitive and simple features so every user can connect to their preferred device simply and easily
Connect quickly and easily
The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-playwith USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
Look good,feel good, sound amazing
You wear a headset all day long - better pick one that looks,feels, and sounds great. Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fitwith a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to gowith youwherever you go.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Noise Reduction |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 0.56" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 7.10 ft |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Blackwire |
| Product Name | Blackwire 3310 USB-C Headset TAA |
| Product Type | Headset |
Show all 36 specsShow fewer
| Earpiece Type | Monaural |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | 3310 |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | Blackwire 3300 |
| Product Series | 3300 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li> Blackwire 3310 USB-C Headset TAA</li><li> User Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Voice Call |
| Earpiece Controls | Mute |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | PC |
| Adjustable Headband | Yes |
| Ear Cushion Material | Leather |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 8M3U0AA#ABA |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



