
POLY BW 3210 USB-C HS USB-C/A BULK
POLY BW 3210 USB-C HS USB-C/A BULK
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The 3210 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Call/Answer/End earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Freedom to work your way
The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that's built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what's not to love?
Poly signature audio quality
Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
Long-lasting comfort and portability
Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
Advanced connectivity
Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
Features | Enhanced call quality
Dynamic EQ optimizes the quality of your voice on calls, and automatically adjusts the EQ settings when you want high-quality sound for listening to music or for multimedia playback.
Connectivity options
Enhanced connectivity for your devices with a USB Type-C® cord and tethered USB-A adapter.
Wearing style
Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open. Lightweight design A lightweight metal headband offers durability and a comfortable custom fit.
Simple call management
Use the intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute to simplify call management. Conveniently placed indicator lights provide helpful but unobtrusive user call, mute, and volume status.
Optimized for communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 6.1" |
| Height | 7" |
| Packing | Box |
| Features | Flexible Microphone |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Poly |
| Cable Type | USB-C Cable |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.10" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 5.20 ft |
Show all 42 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Blackwire |
| Product Name | Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB-C/A Adapter (Bulk) |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 3210 |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | Blackwire 3200 |
| Product Series | 3200 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Application/Usage | Voice Call |
| Earpiece Controls | Call/Answer/End |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Adjustable Headband | Yes |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Weight (Approximate) | 2.26 oz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 8X214A6 |
| Operating System Platform | macOS |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Weight (Approximate) with Cable | 3.42 oz |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



