
NVIDIA RTX PRO 6000 BLKWELL MAX .
NVIDIA RTX PRO 6000 BLKWELL MAX .
Key Features
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 24,064 CUDA cores
- 752 NVIDIA Tensor Cores
- 188 NVIDIA RT Cores
- 96 GB GDDR7 with ECC GPU Memory
- 1792 GB/s Memory Bandwidth
- 300WMax Power Consumption
- Displayport 2.1 (x4)
- FHFL Dual Slot Form Factor
- Blower Active Fan Thermal Solution
- 4x NVENC
- 4x NVDEC
- 4x JPEG
- 512-bit Memory Interface.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition is the ultimate workstation GPU for scalable computing. With 96GB of GDDR7 memory, tackle massive datasets, drive complex simulations, and run AI-enhanced applications with unparalleled performance and accuracy. Ideal for mission-critical applications, it delivers scalability, reliability, and innovation for data science, AI, and visualization.
Tech Specs
| Height | 4.4" |
|---|---|
| Length | 10.5" |
| Features | CUDA Technology |
| Bus Width | 512 bit |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | PNY |
| CUDA Cores | 24064 |
| Card Height | Full-height |
| Card Length | Full-length |
| Cooler Type | Active Cooler |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
Show all 33 specsShow fewer
| Manufacturer | PNY Technologies |
|---|---|
| Product Name | NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q Edition Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| API Supported | OpenGL 4.63 |
| Chipset Model | RTX PRO 6000 |
| Chipset Series | RTX |
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Standard Memory | 96 GB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul><li>NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q Edition Graphic Card</li><li>1 x Auxiliary Power Cable</li></ul> |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Platform Supported | FreeBSD OS |
| Slot Space Required | Dual |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Manufacturer Part Number | VCNRTXPRO6000BQ-PB |
| Maximum Memory Bandwidth | 1.75 TB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in V-CARD from PNY QUADRO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


