
NVIDIA RTX PRO 2000 BLACKWELL RTX PRO 2000 BLACKWELL RETAIL
NVIDIA RTX PRO 2000 BLACKWELL RTX PRO 2000 BLACKWELL RETAIL
Key Features
- Enhanced Streaming Multiprocessors (SMs) built for neural shaders
- 5th Gen Tensor Cores support FP4 precision, DLSS 4 Multi Frame Generation
- 4th Gen Ray Tracing Cores built for detailed geometry
- 16 GB of GDDR7 memory
- 288 GB/s of memory bandwidth
- 9th Gen NVENC and 6th Gen NVDEC with 4:2:2 support
- PCIe Gen 5
- Four Mini DisplayPort 2.1b connectors
- AI Management Processor
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Unlock the Power of Blackwell in a Compact Form Factor
As AI continues to advance at an incredible pace, industries face mounting pressure to harness its transformative power and adopt tools capable of handling generative AI and hyper-realistic rendering. Enterprises require solutions that combine performance, scalability, and versatility to address the growing complexity of everyday workloads-from deploying domain-specific AI models with Edge AI solutions to rendering billion-polygon engineering designs or simulating real-world physics with increased fidelity and precision.
The NVIDIA RTX PRO™ 2000 Blackwell GPU delivers exceptional performance in a power-efficient, compact form factor. Unlock unparalleled productivity through accelerated multi-application graphics and AI workflows, featuring next-level neural rendering, 3D performance, and AI capabilities. Equipped with the latest gen Tensor Cores, RT Cores, CUDA cores and 16GB of ultra-fast GDDR7 memory, tackle complex product design, content creation, and engineering workflows. Collaborate with desktop AI assistants or run AI inference at the edge, without compromising on performance, power, or space.
Support for the new FP4 data format combined with GDDR7 memory accelerates AI-augmented workflows, enabling you to innovate and iterate at the speed of thought while future-proofing your desktop with the latest generation of small form factor workstations. Experience the new standard for mainstream professional performance with enterprise-grade support and major ISV certifications, ensuring reliability for mission-critical projects.
Breakthrough Innovations
The NVIDIA Blackwell architecture combines AI, ray tracing, and neural rendering technology, with massive performance and memory improvements to drive cutting edge professional creative, design, and engineering workflows and power the next decade of innovation.
Blackwell Streaming Multiprocessor: The new SM features increased processing throughput, and new neural shaders that integrate neural networks inside of programmable shaders to drive the next decade of AI-augmented graphics innovations.
5th Gen Tensor Cores: Deliver up to 3X the performance of the previous generation and support for FP4 precision for faster AI model processing times with reduced memory usage, enabling seamless deployment of local LLMs and generative AI.
Tech Specs
| Height | 2.7" |
|---|---|
| Length | 6.6" |
| Features | VR Ready |
| Bus Width | 128 bit |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | PNY |
| CUDA Cores | 4352 |
| Card Height | Full-height/Low-profile |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Product Name | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell Graphic Card |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Type | Graphic Card |
|---|---|
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Chipset Model | RTX PRO 2000 |
| Chipset Series | RTX |
| Host Interface | PCI Express 5.0 x8 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Package Contents | <ul><li>NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell Graphic Card</li><li>ATX (full-height) bracket attached and LP (low-profile) bracket in the box</li><li>4x mDP to DP NVIDIA Certified Latching Adapters</li></ul> |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Platform Supported | Solaris |
| Slot Space Required | Dual |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Manufacturer Part Number | VCNRTXPRO2000B-PB |
| Maximum Memory Bandwidth | 288 GB/s |
| Maximum Power Consumption | 70 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in V-CARD from PNY QUADRO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


