
NVIDIA RTX PRO 6000 BLACKWELL .
NVIDIA RTX PRO 6000 BLACKWELL .
Key Features
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 96 GB GDDR7 with ECC
- PCI Express 5.0 x16
- 4 x Display Port 2.1
- 24,064 CUDA<sup>®</sup>Cores
- Max Power Consumption 600 W
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Workstation Edition is the most powerful workstation GPU and redefines performance for professionals. With unmatched AI power, tackle the most advanced AI models and demanding creative workflows. Built on the NVIDIA Blackwell architecture and equipped with 96GB of ultra-fast GDDR7 memory, you have unparalleled speed and efficiency at your fingertips.
Tech Specs
| Height | 5.4" |
|---|---|
| Length | 12" |
| Features | ECC |
| Bus Width | 512 bit |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | PNY |
| CUDA Cores | 24064 |
| Card Length | Full-length |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | PNY Technologies |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Name | NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition |
|---|---|
| Product Type | Graphic Card |
| API Supported | OpenCL 3.0 |
| Chipset Model | RTX PRO 6000 |
| Chipset Series | RTX |
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Standard Memory | 96 GB |
| Package Contents | <ul><li>NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition</li><li>1 x Auxiliary Power Cable</li></ul> |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Platform Supported | FreeBSD OS |
| Slot Space Required | Dual |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Power Supply Wattage | 600 W |
| Weight (Approximate) | 4.30 lb |
| Manufacturer Part Number | VCNRTXPRO6000B-PB |
| Maximum Memory Bandwidth | 1.75 TB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in V-CARD from PNY QUADRO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


