
NVIDIA RTX PRO 5000 BLACKWELL
NVIDIA RTX PRO 5000 BLACKWELL
Key Features
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 14,080 CUDA cores
- 440 NVIDIA Tensor Cores
- 110 NVIDIA RT Cores
- 48 GB GDDR7 with ECC GPU Memory
- 1344 GB/s Memory Bandwidth
- 300WMax Power Consumption
- Displayport 2.1 (x4)
- FHFL Dual Slot Form Factor
- Blower Active Fan Thermal Solution
- 3x NVENC, 3x NVDEC
- 1x JPEG
- 384-bit Memory Interface.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Transform Workflows With Next-Level Workstation Performance
As AI continues to advance at an incredible pace, industries face mounting pressure to harness its transformative power and adopt tools capable of handling generative AI, real-time simulation, and hyper-realistic rendering. Enterprises need solutions that combine breakthrough performance, scalability, and versatility to tackle the rise of increasingly complex workloads-from training domain-specific AI models to rendering billion-polygon engineering designs or simulating real-world physics with higher fidelity and precision.
Unlock next-level AI performance and neural rendering capabilities with the NVIDIA RTX PRO™ 5000 Blackwell. Built on the groundbreaking NVIDIA Blackwell architecture and equipped with 48 GB of ultra-fast GDDR7 memory, it empowers professionals to accelerate AI development, LLM inference, and generative AI workflows alongside high-fidelity simulations, video production, and complex 3D modeling-all from your desktop. With twice the memory of the last generation, work with big data, make complex 3D models, and run AI-enhanced multi-app workflows without interruption.
With transformative AI performance gains over the previous generation, you can run complex generative AI workflows more efficiently using the new FP4 data format, which reduces memory demands. Accelerate graphics workloads with dramatic speed boosts to design hyper-detailed vehicles, immersive VR environments, and lifelike renders faster than ever. Streamline video production pipelines with up to 3 encode and 3 decode engines that support 4:2:2 color formats and multi-stream workflows.
With the RTX PRO 5000, seamlessly integrate local AI assistants, craft photorealistic visuals with neural rendering, and optimize precision-critical simulations for engineering and scientific research. Whether you're pushing the boundaries of generative AI, rendering massive 3D scenes, or simulating real-world physics, the NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell delivers the tools to innovate faster.
Tech Specs
| Height | 4.4" |
|---|---|
| Length | 10.5" |
| Features | ECC |
| Bus Width | 384 bit |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | PNY |
| CUDA Cores | 14080 |
| Card Height | Full-height |
| Card Length | Full-length |
| Cooler Type | Active Cooler |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
Show all 34 specsShow fewer
| Chipset Line | Quadro |
|---|---|
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Product Name | NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| API Supported | Vulkan 1.3 |
| Chipset Model | RTX PRO 5000 |
| Chipset Series | RTX |
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Standard Memory | 48 GB |
| Package Contents | <ul><li>NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell Graphic Card</li><li>1 x Auxiliary Power Cable</li></ul> |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Platform Supported | FreeBSD OS |
| Slot Space Required | Dual |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Power Supply Wattage | 300 W |
| Manufacturer Part Number | VCNRTXPRO5000B-PB |
| Maximum Memory Bandwidth | 1.31 TB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in V-CARD from PNY QUADRO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


