
NVIDIA RTX PRO 4500 BLACKWELL
NVIDIA RTX PRO 4500 BLACKWELL
Key Features
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 10,496 CUDA cores
- 328 NVIDIA Tensor Cores
- 82 NVIDIA RT Cores
- 32 GB GDDR7 with ECC GPU Memory
- 896 GB/s Memory Bandwidth
- 200WMax Power Consumption
- Displayport 2.1 (x4)
- FHFL Dual Slot Form Factor
- Blower Active Fan Thermal Solution
- 2x NVENC
- 2x NVDEC
- 1x JPEG
- 256-bit Memory Interface.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The NVIDIA RTX PRO™ 4500 Blackwell supercharges creative, engineering, and scientific workflows with groundbreaking AI acceleration, neural rendering, and 32GB of ultra-fast memory. Equipped with 5th Gen Tensor Cores, 4th Gen RT Cores, and Blackwell's advanced CUDA architecture, it empowers professionals to pioneer agentic AI systems, simulate photorealistic physics, and render cinematic 3D worlds-all while tackling larger datasets and more complex workloads than ever before.
Tech Specs
| Height | 4.4" |
|---|---|
| Length | 10.5" |
| Features | ECC |
| Bus Width | 256 bit |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | PNY |
| CUDA Cores | 10496 |
| Card Height | Full-height |
| Card Length | Full-length |
| Cooler Type | Active Cooler |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
Show all 33 specsShow fewer
| Manufacturer | PNY Technologies |
|---|---|
| Product Name | NVIDIA RTX PRO 4500 Blackwell Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| API Supported | Vulkan 1.3 |
| Chipset Model | RTX PRO 4500 |
| Chipset Series | RTX |
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Standard Memory | 32 GB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul><li>NVIDIA RTX PRO 4500 Blackwell Graphic Card</li><li>1 x Auxiliary Power Cable</li></ul> |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Platform Supported | Solaris |
| Slot Space Required | Dual |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Manufacturer Part Number | VCNRTXPRO4500B-PB |
| Maximum Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in V-CARD from PNY QUADRO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


