
NVIDIA RTX A400 RETAIL PACK NVIDIA RTX A400 NVIDIA CERTIFIED
NVIDIA RTX A400 RETAIL PACK NVIDIA RTX A400 NVIDIA CERTIFIED
Key Features
- Second-generation RT Cores
- Third-generation Tensor Cores
- Four Mini DisplayPort 1.4a
- AV1 decode support
- DisplayPort with audio
- NVIDIA RTX Experience™
- NVIDIA RTX Desktop Manager software
- NVIDIA RTX IO support
- HDCP 2.2 support
- NVIDIA Mosaic1 technology
- PCI Express Gen 4
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
NVIDIA RTX A400
Performance for endless possibilities.
The NVIDIA RTX™ A400, built on the NVIDIA Ampere GPU architecture, brings the power of AI and ray-tracing acceleration into the hands of more professionals. The RTX A400 ensures AI-powered workflows and stunning ray-traced visuals are delivered with unprecedented performance in a space-saving design. Plus, you can connect up to four native displays to expand your visual horizons.
With its compact form factor, the RTX A400 fits effortlessly into any workstation, providing the necessary performance and capabilities for today's professional workflows without compromising on efficiency or workspace.
NVIDIA RTX A400 Use Cases | Architecture, Engineering, Construction, and Operations
- 3D models and building information modeling (BIM) are essential in design and engineering for creating and visualizing structures and infrastructure. The RTX A400 empower design professionals with the tools they need to excel in these demanding workflows.
- For small to mid-sized 3D models, RTX A400 can greatly improve workflow efficiency with smoother manipulation of models compared to integrated graphics that lets you focus on the creative aspects of design projects.
- RTX A400 offers benefits for design professionals who use 2D drafting software. It improves responsiveness and reduces lag when working with 2D drawings in your preferred CAD software.
Manufacturing and Product Development
- With RTX A400, designers and engineers can work with large 3D models and complex assemblies with full interactivity and smooth performance in CAD and rendering applications.
- CUDA cores and RT Cores enable working with models in full fidelity and provide high-performance for dynamic realistic display.
Media and Entertainment
- RTX A400 handles basic video editing with ease. Smoothly cut footage, apply transitions, and make color corrections to create polished videos that captivate audiences.
- Design stunning visuals for web graphics marketing materials, or digital art projects. RTX A400 supports popular design software like Adobe Photoshop and Illustrator, ensuring responsive performance for tasks like image manipulation, vector graphics creation, and layout design.
- Take your first steps into the exciting world of 3D modeling with the RTX A400.
Tech Specs
| Height | 2.7" |
|---|---|
| Length | 6.4" |
| Features | Mosaic Technology |
| Bus Width | 64 bit |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | PNY |
| CUDA Cores | 768 |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Product Name | NVIDIA RTX A400 Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
Show all 32 specsShow fewer
| API Supported | DirectCompute |
|---|---|
| Chipset Model | RTX A400 |
| Chipset Series | RTX |
| Host Interface | PCI Express 4.0 x8 |
| Standard Memory | 4 GB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Package Contents | <ul><li> NVIDIA RTX A400 Graphic Card</li><li> Attached Full-Height (AXT) bracket</li><li> Unattached low-profile (SFF) bracket</li><li> NVIDIA Certified Latching mDP to DP adapters x4</li></ul> |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Platform Supported | Linux |
| Slot Space Required | Single |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | VCNRTXA400ATX-PB |
| Maximum Memory Bandwidth | 96 GB/s |
| Maximum Power Consumption | 50 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 5120 x 2880 |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in V-CARD from PNY QUADRO and similar brands
More from PNY QUADRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


