
NVIDIA RTX 2000 ADA GENERATION RETAIL BOX
NVIDIA RTX 2000 ADA GENERATION RETAIL BOX
Key Features
- Architecture: NVIDIA Ada Lovelace
- CUDA® cores: 2816
- Tensor Cores: 88 4th-gen
- RT Cores: 22 3rd-gen
- GPU memory: 16GB GDDR6
- 1x NVENC
- 1x NVDEC + AV1 decode
- PCIe Express PCI Express 4.0 x8
- Form factor: Small Form Factor, dual-slot PCIe GPU
- Cooling: Active Fan
- Power Consumption: 70 W total
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
NVIDIA RTX 2000 ADA GENERATION | Performance for endless possibilities.
Generative AI has revolutionized creative and technical workflows, ushering in a new era of computing. Its impact spans industries, from language processing to digital biology, manufacturing, and robotics. NVIDIA RTX™ leverages AI and ray tracing to deliver unprecedented levels of realism in graphics, while DLSS 3 introduces breakthroughs in AI-powered graphics. Additionally, NVIDIA Omniverse™ Enterprise bridges the gap between physical and digital worlds, enabling software-defined industries and fostering collaboration among large, highly skilled teams.
As professionals navigate this transformative wave of generative AI and accelerated computing, equipping them with powerful solutions becomes paramount. NVIDIA RTX solutions enable professionals to harness the full potential of AI and graphics, driving innovation and pushing the boundaries of what is possible. By providing professionals with the necessary tools and technologies, they can confidently take on this next wave of AI and graphics, unlocking new levels of creativity and productivity.
The NVIDIA RTX™ 2000 Ada Generation brings the cutting-edge Ada Lovelace architecture to more professionals, whether they use compact workstations or expansive full-sized towers, offering faster performance, advanced features, and up to 16GB of GPU memory. With its powerful low-profile, dual-slot form factor, you can do your life's work on a wide range of systems and free from limitations.
NIVIDIA RTX™ 2000 Ada Generation fuses groundbreaking performance, cutting-edge RTX features, and exceptional portability. Power through demanding creative, design, engineering, and scientific workloads from your desktop. With 2,816 CUDA® cores, 22 third-generation RT Cores, 88 fourth-generation Tensor Cores, and 16GB of GDDR6 graphics memory, the RTX 2000 Ada is a powerful low-profile, dual-slot form factor, you can do your life's work on a wide range of systems and free from limitations.
Tech Specs
| Height | 2.7" |
|---|---|
| Length | 6.6" |
| Features | ECC |
| Bus Width | 128 bit |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | PNY |
| CUDA Cores | 2816 |
| Card Height | Low-profile |
| Cooler Type | Active Cooler |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | PNY Technologies |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Name | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation Graphic Card |
|---|---|
| Product Type | Graphic Card |
| API Supported | DirectCompute |
| Chipset Model | RTX 2000 Ada |
| Chipset Series | RTX |
| Host Interface | PCI Express 4.0 x8 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Platform Supported | Linux |
| Slot Space Required | Dual |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VCNRTX2000ADA-PB |
| Maximum Memory Bandwidth | 224 GB/s |
| Maximum Power Consumption | 70 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
Related Products
More in V-CARD from PNY QUADRO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


