
NCSA180Z-U-US 1 X 80W DRIVECORE AMPLIFIER FANLESS
NCSA180Z-U-US 1 X 80W DRIVECORE AMPLIFIER FANLESS
Key Features
- Helps maintain the signal's strength
- Features 1 audio channel
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
By combining years of innovation, invention and insight from HARMAN brands, JBL® Commercial Series Amplifiers (CSA) go well beyond the expected in generating powerful sound.
From the switch-mode universal power supply to the efficient performance of Crown's DriveCore™ Technology, we continue to set new standards in commercial power amplifier technology.
Simple to configure, the CS amp provides a DriveCore-based sound solution. This replaces up to 500 parts with one small chip, significantly reducing the part count and increasing reliability while maintaining superb performance.
Supporting 70V and 100V installations out of the box, CS amps include RJ45 connectors for use with JBL CSR-V in-wall volume controls. Its universal power supply allows every CS amp to accept AC voltages from 100 to 240 VAC, 50/60 Hz.
And with HARMAN's GreenEdge™ environmental initiative, CS amps quickly pay for themselves in energy savings.
Tech Specs
| Depth | 11.9" |
|---|---|
| Width | 8.6" |
| Height | 1.7" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | JBL Commercial |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Product Name | CSA 180Z Amplifier |
| Product Type | Amplifier |
| Product Model | CSA 180Z |
| Audio Channels | 1 |
| Product Family | CSA |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Series | CSA |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>CSA 180Z Amplifier</li> <li>Rack Mounting Kit</li> </ul> |
| RMS Output Power | 80 W |
| Country of Origin | Malaysia |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NCSA180Z-U-US |
| Operating Power Consumption | 35 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
| Number of Analog Audio Inputs | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SPKR from HARMAN PRO and similar brands
More from HARMAN PRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



