
JBL CSR V REMOTE VOLUME WHT US JBL CSR V REMOTE VOLUME WHT US
JBL CSR V REMOTE VOLUME WHT US JBL CSR V REMOTE VOLUME WHT US
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The JBL Commercial® CSR series remote controls, including CSR-V, CSR-2SV, and CSR-3SV, can use analog DC voltage to provide logic control ranging from source selection and volume. Wired with Cat 5 cable with universally accepted RJ-45 connectors up to 1000 feet (305 m) length, the CSR series remote controls allow you to remotely select the source and/or control the volume on the CSM mixer. Using CSR-V remote control with your CSM mixer, you can remotely control the volume of the source selected by the mixer. Using CSR-2SV or CSR-3SV remote control with your CSM-21 or CSM-32 zone mixer, you can remotely control the source on the mixer and the volume of the source.
Tech Specs
| Depth | 0.7" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 4.5" |
| Brand Name | JBL Commercial |
| Form Factor | Gang Box Mount |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Product Name | CSR-V Audio Control Device |
| Product Type | Audio Control Device |
| Compatibility | <p><b>JBL Mixers:</b></p> <ul> <li>CSM-21</li> <li>CSM-32</li> </ul> |
| Product Color | White |
| Product Model | CSR-V |
| Product Family | CSR |
Show all 18 specsShow fewer
| Product Series | CSR |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Additional Information | <b>TECHNICAL SPECIFICATIONS:</b><br /> <ul> <li>Connector: RJ-45</li> <li>Cable Type: Cat 5, straight-through cable, 7568B standard</li> <li>Maximum Cable Length: 1000 ft. (305 m)</li> </ul> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | JBLCSRVWHTV |
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
Related Products
More in PACCS from HARMAN PRO and similar brands
More from HARMAN PRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



