
NBLN TB 14 G9 IRL CORE5 16G 512GB W11P
NBLN TB 14 G9 IRL CORE5 16G 512GB W11P
Key Features
- Intel Core 5 120U powers notebooks with hybrid 10-core architecture and up to 5GHz turbo for responsive multitasking
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ThinkBook Laptops | Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.8" |
| Width | 12.3" |
| Height | 0.69" |
| Chipset | Intel |
| Features | Anti-glare Screen |
| L3 Cache | 12 MB |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | No |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 400 Nit |
Show all 99 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkBook |
| Product Name | ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0006US Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Arctic Gray |
| Product Model | 21UY0006US |
| Release Month | November |
| TCO Certified | Yes |
| Cover Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Core 5 |
| Product Family | ThinkBook 14 G9 IRL |
| Product Series | 14 G9 IRL |
| WWAN Supported | No |
| Infrared Camera | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 210H |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | No |
| Charger Included | Yes |
| MIL-STD Revision | MIL-STD-810H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0006US Notebook</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Processor Threads | 12 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 10Gbps), with USB Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Systems Management | No vPro Support |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Keyboard Localization | English |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | 21UY0006US |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | Eyesafe |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Additional Warranty Information | <ul>1-year, Courier or Carry-in</ul> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands


LENOVO V14 G5 IRL 3 100U 14 1920 X 1080 NT 8.0GB 1X256GB SSD
LENOVO V15 G4 RYZEN 5 7520U 2.8G 8GB 256GB SSD 15.6IN NT W11P64

THINKBOOK 16 G7 ARP AMD RYZEN 5 7535HS 64 8.0GB 1X256GB SSD
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


