
NB WS P14S G6 U5 16G 512G 11P
NB WS P14S G6 U5 16G 512G 11P
Key Features
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 14.5" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Powerful. Portable. P Series mobile workstations.
Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, Lenovo ThinkPad P Series laptops are certified by independent software vendors (ISVs) for all major applications. With lightning-fast graphics and processing, plus cutting-edge technology, these surprisingly light devices can handle your compute-intensive needs - anywhere, anytime.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 9" |
| Width | 12.8" |
| Wimax | No |
| Height | 0.85" |
| Chipset | Intel |
| Features | Anti-glare Screen |
| NPU Name | AI Boost |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
Show all 100 specsShow fewer
| Brightness | 400 Nit |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Sound Mode | Stereo |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14.5" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Name | ThinkPad P14s Gen 6 (Intel) 21QT0068US |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Release Year | 2026 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | 21QT0068US |
| Release Month | January |
| TCO Certified | Yes |
| Cover Material | Aluminum |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | ThinkPad P14s Gen 6 |
| Product Series | P14s Gen 6 |
| WWAN Supported | No |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 235H |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkPad P14s Gen 6 (Intel) 21QT0068US</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Processor Threads | 14 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Smart Card Reader | No |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Systems Management | Intel vPro Enterprise |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Screen-to-body Ratio | 88% |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 100 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 21QT0068US |
| Near Field Communication | No |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140T |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Additional Warranty Information | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Included Upgrade 1Y Premier Support Upgrade from 1Y Courier/Carry-in</li></ul> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Maximum Supported System Memory | 96 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MB-WST from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands


HP ZB FF 14 G8 I5-1135G7 REFURB 16B 256NVM 14 FHD GR A

DELL PCN 3561 I5-11500H REFURB 8G 256NV 15FHD W11P CAM NV GR A

HP ZB F 15 G7 I7-10810U REFURB 8G 256NV 15FHD W11P CAM NVID GR A
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



