
NB TP X1 CARBON G13 U7 32G 512G 11P
NB TP X1 CARBON G13 U7 32G 512G 11P
Key Features
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 7 processor enhances multitasking, media editing, and AI-powered collaboration tools in Copilot+ PCs
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Leave a small footprint. Make a big impression. X Series.
Long battery life, ThinkPad durability, powerful performance, and able to easily slip into your bag or fit comfortably on a train or airline tray-our X Series boast some of our smallest laptops and they have plenty of power. Plus, they're our best travel laptops. But don't just take our word for it.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Width | 12.3" |
| Height | 0.71" |
| Chipset | Intel |
| Features | Anti-glare Screen |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 500 Nit |
Show all 100 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 13 21NX00FAUS Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | 21NX00FAUS |
| Release Month | June |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Energy | 57 Wh |
| Cover Material | Aluminum |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Product Family | ThinkPad X1 Carbon Gen 13 |
| Product Series | X1 Carbon Gen 13 |
| WWAN Supported | No |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 12 TOPS |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Cells | 3-cell |
| On-board Memory | 32 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 265U |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkPad X1 Carbon Gen 13 21NX00FAUS Notebook</li><li>65W USB-C® Slim GaN (2-pin)</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Processor Threads | 14 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| System Memory Speed | 8533 MHz |
| AC Adapter Frequency | 50 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Screen-to-body Ratio | 89.2% |
| Weight (Approximate) | 2.22 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | 21NX00FAUS |
| Near Field Communication | No |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | <ul>1CourierCarryin</ul> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands


LENOVO V14 G5 IRL 3 100U 14 1920 X 1080 NT 8.0GB 1X256GB SSD
LENOVO V15 G4 RYZEN 5 7520U 2.8G 8GB 256GB SSD 15.6IN NT W11P64

THINKBOOK 16 G7 ARP AMD RYZEN 5 7535HS 64 8.0GB 1X256GB SSD
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


