
NB TP E14 AMD G7 R7 16G 512G 11P
NB TP E14 AMD G7 R7 16G 512G 11P
Key Features
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 12.3" |
| Height | 0.78" |
| Chipset | AMD |
| Features | Anti-glare Screen |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
Show all 109 specsShow fewer
| Brightness | 300 Nit |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Name | ThinkPad E14 Gen 7 21T0000FUS Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Eclipse Black |
| Product Model | 21T0000FUS |
| Release Month | June |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Energy | 48 Wh |
| Cover Material | Aluminum |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Product Family | ThinkPad E14 Gen 7 |
| Product Series | E14 Gen 7 |
| WWAN Supported | No |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 250 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkPad E14 Gen 7 21T0000FUS Notebook</li><li>65W USB-C® (2-pin)</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Processor Threads | 16 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Screen-to-body Ratio | 90% |
| Weight (Approximate) | 3.11 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | 21T0000FUS |
| Near Field Communication | No |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | <ul>1CourierCarryin</ul> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands


LENOVO V14 G5 IRL 3 100U 14 1920 X 1080 NT 8.0GB 1X256GB SSD
LENOVO V15 G4 RYZEN 5 7520U 2.8G 8GB 256GB SSD 15.6IN NT W11P64

THINKBOOK 16 G7 ARP AMD RYZEN 5 7535HS 64 8.0GB 1X256GB SSD
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


