
NB LN LEGION PRO 7 16IAX10H U932G1T1T11H
NB LN LEGION PRO 7 16IAX10H U932G1T1T11H
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Powered by hybrid architecture and integrated NPU, Core Ultra 9 processor enhances multitasking, simulations, and AI-enhanced productivity
- 16" display with 2560 x 1600 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA GeForce RTX 5090 24 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Style and savagery pushed to the limit
Everything, from the prowess you showcase-the foes you overcome-the teammates you inspire-the jaw-dropping things you create, leads directly to the incredible things you do in life. Lenovo Legion celebrates that and serves as an epic conduit to both words-the irrepressibly stylish and the indomitably savage.
Tech Specs
| Chipset | Intel |
|---|---|
| L3 Cache | 36 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Drive Type | SSD |
| Screen Mode | WQXGA |
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | No |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | Legion |
| Product Name | Legion Pro 7 16IAX10H 83F50018US Gaming Notebook |
Show all 54 specsShow fewer
| Product Type | Gaming Notebook |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Eclipse Black |
| Product Model | 83F50018US |
| Battery Energy | 99.90 Wh |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Product Family | Legion Pro 7 16IAX10H |
| Product Series | Pro 7 16IAX10H |
| Number of Cells | 4-cell |
| Processor Model | 275HX |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Package Contents | <ul><li>Legion Pro 7 16IAX10H 83F50018US Gaming Notebook</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Included Charger Power | 400 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Capacity | 24 GB |
| Manufacturer Part Number | 83F50018US |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5090 |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Additional Warranty Information | <ul>1CourierCarryin</ul> |
| Solid State Drive Configuration | 2 x 1TB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
Related Products
More in NOTEBK from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands


LENOVO V14 G5 IRL 3 100U 14 1920 X 1080 NT 8.0GB 1X256GB SSD
LENOVO V15 G4 RYZEN 5 7520U 2.8G 8GB 256GB SSD 15.6IN NT W11P64

THINKBOOK 16 G7 ARP AMD RYZEN 5 7535HS 64 8.0GB 1X256GB SSD
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


